25.04.2023
Najbolj zdrava občina - Velenje

Na NIJZ-ju v projektu "Zdravje v občini" že več let spremljajo različne kazalnike zdravja za vsako od 212 slovenskih občin in na koncu izberejo tisto, ki je za izboljšanje zdravja svojih prebivalcev naredila največ. In letos je ta laskavi naziv dobila občina Velenje. Velenje se namreč po seštevku pozitivnih in negativnih kazalcev uvršča med občine z boljšim socialnoekonomskim stanjem. V ožji izbor so se letos uvrstile še občine: Izola, Brda, Gorenja vas – Poljane, Trzin, Mirna, Starše, Ravne na Koroškem in Murska Sobota. "Vse izbrane občine odlikuje aktivni odnos lokalnih skupnosti do zdravja svojih prebivalcev in razumevanje zdravja v najširšem pomenu te besede," so zapisali v obrazložitvi. 

Velenje sodi med tiste občine, ki širšim vsebinam zdravja namenja enega večjih proračunskih deležev, pojasnjujejo na NIJZ. Ključni kazalniki zdravja se po njihovem v tej občini iz leta v leto izboljšujejo. 

V občini Velenje namreč beležijo upad prekomerne prehranjenosti otrok in odraslih, deleža kadilcev, visoko tveganega pitja, deleža bolezni neposredno povezanih z alkoholom. V Velenju zaznavajo izrazit porast odzivnosti za programa SVIT in DORA, padec števila hospitalizacij zaradi astme pri otrocih in mladostnikih, klopnega meningoencefalitisa ter poškodb v transportnih nezgodah. 

Uporabljeni so bili podatki različnih virov, od podatkov NIJZ do tistih, zbranih na fakulteti za šport, onkološkem inštitutu ali republiškem statističnem uradu. Izdelali so več zemljevidov iz katerih je razvidno, ali določena občina odstopa od povprečja v pozitivnem ali negativnem smislu.

Na NIJZ sicer poudarjajo, da žal v Sloveniji znova beležimo večjo stopnjo skupne umrljivosti, na katero v petletnem povprečju izrazito vpliva leto 2020. "Na ravni države je možno primerjati leti 2020 in 2021 in ta primerjava kaže, da je skupna umrljivost v letu 2021 nižja kot v letu 2020, ko je bila večja umrljivost posledica pandemije covida-19. 

Prav tako po večletnem pozitivnem trendu zmanjšanja števila samomorov opažamo ponovni porast. V primerjavi s prejšnjo objavo se je umrljivost zaradi samomora v Sloveniji povečala za dobra 2 %. Po večletnem pozitivnem trendu zmanjševanja prejemnikov zdravil zaradi duševnih težav, smo v letu 2021 ponovno beležili njihov porast in sicer za 2 % v primerjavi z letom 2020," so zapisali. 

Nadaljuje se rast števila novih primerov raka, predvsem na račun povečanja incidence pljučnega raka in raka dojke. Ob tem pa se stopnja novo odkritih rakov debelega črevesa in danke v nasprotju z drugimi lokacijami raka stabilno zmanjšuje.

Že osmo leto zapored v Sloveniji beležimo naraščanje bolniške odsotnosti in zrazito poslabšanje tudi pri podatkih športnega kartona šoloobveznih otrok. V letu 2021 so se vrednosti telesnega fitnesa otrok poslabšale v kar 109 občinah. Kazalnik prekomerne prehranjenosti šolskih otrok pa se je poslabšal za dobre 3 odstotke.