V Dublinu odkrili neznano zgodbo avtorja Drakule Brama Stokerja
V Dublinu je ljubiteljski zgodovinar Brian Cleary odkril doslej neznano kratko zgodbo Brama Stokerja, legendarnega avtorja romana Drakula. Med raziskovanjem arhivov dublinske knjižnice je Cleary naletel na zgodbo z naslovom Gibbet Hill, ki je bila objavljena v božični prilogi časopisa Daily Mail leta 1890. Ta literarna najdba je ostala neopažena več kot 130 let, saj ni bila navedena v nobeni bibliografiji ali biografiji avtorja.
Zgodba Gibbet Hill bo zdaj prvič predstavljena javnosti na razstavi v Dublinu, rojstnem mestu Brama Stokerja, kjer bodo oboževalci imeli redko priložnost spoznati zgodnja dela avtorja, ki je zaznamoval literaturo o vampirjih. Po besedah Stokerjevega biografa Paula Murrayja, naj bi bila zgodba pomembna za Stokerjev razvoj kot pisca, saj so prav v istem letu, ko je napisal Gibbet Hill, nastale tudi prve zabeležke za Drakulo.
Bram Stoker in legendarni roman Drakula
Bram Stoker, rojen 8. novembra 1847 v Dublinu, je bil irski pisatelj, ki je svetovno slavo dosegel z romanom Drakula, objavljenim leta 1897. Čeprav Stoker ni bil prvi, ki je raziskoval vampirske legende, je ustvaril nepozabno podobo vampirskega grofa Drakule iz Transilvanije, ki ga prepoznamo kot ultimativnega predstavnika vampirske mitologije.
Roman Drakula, predstavljen kot zbirka pisem, dnevnikov in časopisnih člankov, sledi zgodbi angleškega odvetnika Jonathana Harkerja, ki se poda v Transilvanijo, kjer ga sprejme temačni grof Drakula. Po povratku v Anglijo odkrije, da Drakula sledi njegovim sledem, kar vodi v srhljiv boj za življenje njegovih najbližjih in širše družbe.
Stoker je za oblikovanje lika Drakule črpal navdih iz folklore, zgodovine in lokalnih mitov. Izjemna podrobnost, ki jo je vključil v pisanje, še danes navdihuje literaturo, film in popularno kulturo. Poleg izjemnega vpliva na vampirsko mitologijo je roman obravnaval tudi številne teme, kot so spolnost, smrt in boj med dobrim in zlim, ki odmevajo še danes.
Pomembnost najdbe Gibbet Hill
Odprtje nove zgodbe Gibbet Hill osvetljuje Stokerjevo pisateljsko pot, ko se je šele začel spogledovati z elementi grozljivega, temačnega in nadnaravnega, kar je kasneje mojstrsko predstavil v Drakuli. Najdena zgodba kaže, da je Stoker že zgodaj oblikoval slog, ki je bralce privlačil k srhljivemu in temačnemu.