Lokalne novice

Upravljalci smučišč si želijo ugodno vreme

Upravljalci smučišč si želijo ugodno vreme

Urban Klančnik

Smučarska sezona je pogosto odvisna od zimskih vremenskih razmer, ki vključujejo nizke temperature in redne snežne padavine. Ko zime niso dovolj hladne ali ko sneženje ni konstantno, se to neposredno odraža na obisku smučišč in splošnemu stanju smučarskega turizma. Slabi zimski pogoji lahko povzročijo zmanjšanje obiska smučišč, kar ima za posledico tako gospodarske težave kot tudi vpliv na infrastrukturo smučarskih centrov. To še posebej velja za nižjeležeča smučišča. O tem problemu smo se pogovarjali z učiteljem smučarske šole DR7 in upravljalcem smučišča Kotlje Dejanom Rodoškom.

/Portals/0/posnetki/Novinarji posnetki/ZASNEZEVANJE.mp3?ver=NVfvtoa38Q2SUcK8e8B1Zw%3d%3d

Da bi nadomestili pomanjkanje naravnega snega, smučišča pogosto uporabljajo umetno zasneževanje. To poteka s posebnimi snežnimi topovi, ki pretvarjajo vodo v snežne delce. Umetno zasneževanje je učinkovito pri temperaturah pod 0 °C, idealno pa je, ko so temperature med -2 °C in -8 °C. Pri teh temperaturah je proces najhitrejši in najuspešnejši, saj je vlažnost zraka nizka in se snežni delci hitreje strdijo.

Umetno zasneževanje omogoča, da se smučišča odprejo tudi v letih z manjšimi snežnimi padavinami, a seveda ne more v celoti nadomestiti naravnega snega. Kljub temu pa umetno zasneževanje zahteva tudi velike količine vode in energije, kar lahko postane problematično v sušnih obdobjih ali ob povečanem povpraševanju po energiji.

Prejšnja novica Po devetih dnevih počitka se šolarji vračajo v šolske klopi, naslednji oddih že kmalu!
Naslednja novica Predstavniki Judo kluba Acron Slovenj Gradec nastopili na dveh tekmovanjih
  • Nazaj na vrh