Svetovni dan ribištva poudarja pomen panoge in izzive sodobnega ribištva
Danes obeležujemo svetovni dan ribištva, ki poudarja ključno vlogo ribištva in akvakulture pri zagotavljanju prehranske stabilnosti, trajnostnega razvoja in ohranjanja tradicionalnih praks. Ta dan služi tudi kot opozorilo na izzive, s katerimi se panoga sooča, med drugim prekomerni ribolov, podnebne spremembe, onesnaženje morij in zakisljevanje oceanov.
V Sloveniji ta dogodek obeležuje ministrstvo za kmetijstvo z razstavo fotografij projektov, sofinanciranih iz evropskega sklada za pomorstvo in ribištvo. Projekti izpostavljajo prizadevanja za ohranjanje naravnih virov ter podporo trajnostnim praksam v ribištvu.
Otvoritev ribogojnic za obiskovalce
Ob tej priložnosti so tri slovenske ribogojnice – Ribogojnica Obrh v Loški dolini, Ribogojnica Soča v Kobaridu in Ribogojnica Pšata v Cerkljah na Gorenjskem – odprle vrata za javnost. Med 12. in 14. uro so obiskovalci lahko spoznali prakse gojenja rib, se seznanili z okolju prijaznimi metodami dela in spoznali pomen lokalne pridelave.
Izzivi in prihodnost
Ribištvo se danes sooča z globalnimi vprašanji, kot so zmanjševanje populacije rib zaradi prekomernega ulova, spremembe v ekosistemih zaradi dvigajoče se temperature oceanov in onesnaževanje. Organizacije po svetu pozivajo k strožjim regulacijam ter trajnostnim rešitvam, ki bodo zagotovile ohranjanje biotske raznovrstnosti in podporo lokalnim skupnostim, ki so od ribištva odvisne.
Svetovni dan ribištva je priložnost za ozaveščanje o teh izzivih in spodbujanje trajnostnega ravnanja z naravnimi viri, da bi ohranili zdravje oceanov za prihodnje generacije. (Foto: Pixabay)