Lokalne novice

Svetovni dan hrane 2024: raznolikost, dostopnost in varnost hrane

Svetovni dan hrane 2024: raznolikost, dostopnost in varnost hrane

Urban Klančnik

Svetovni dan hrane letos poteka pod sloganom "Pravica do hrane za boljše življenje in prihodnost," s poudarkom na perečem problemu lakote, ki še vedno pesti velik del svetovnega prebivalstva. Po podatkih Organizacije Združenih narodov za prehrano in kmetijstvo (FAO) se kar 733 milijonov ljudi po svetu sooča s pomanjkanjem hrane, kar je kljub zadostni globalni proizvodnji hrane nesprejemljivo.

Lakota po svetu obstaja zaradi kompleksnih dejavnikov, med katerimi so podnebne spremembe, naravne nesreče, konflikti, gospodarske krize in družbene neenakosti. Na svetovni dan hrane, ki ga zaznamujejo z več sto aktivnostmi v 150 državah, FAO opozarja, da bi pravica do ustrezne in varne hrane morala biti zagotovljena vsakemu posamezniku, saj je poleg zraka in vode hrana ena najosnovnejših človekovih potreb.

Globalna lakota v številkah

Statistika kaže, da se je število ljudi, ki trpijo za lakoto, v zadnjem desetletju ponovno povečalo. Po zadnjem poročilu FAO je leta 2023 kar 9,2 % svetovnega prebivalstva trpelo zaradi kronične lakote, kar pomeni, da nimajo dostopa do dovolj hrane za normalno življenje. To je približno 735 milijonov ljudi. Pandemija COVID-19 je še poslabšala prehransko negotovost, kar je povzročilo povečanje števila podhranjenih ljudi.

Otroci so med najbolj ranljivimi. Kar 22 % otrok po svetu je prizadetih zaradi zakrnjenosti, ki je posledica kronične podhranjenosti v zgodnjem otroštvu. Prav tako vsak dan zaradi vzrokov, povezanih s podhranjenostjo, umre več kot 5.000 otrok.

Poleg lakote je pereč problem tudi neenak dostop do kakovostne hrane, kar vodi v različne oblike podhranjenosti, vključno z debelostjo in boleznimi, povezanimi s prehrano.

Pozivi k spremembam

FAO poudarja, da je ključnega pomena izboljšati trajnost kmetijstva, podpreti male kmete in povečati dostop do zdrave, lokalno pridelane hrane. Svetovni dan hrane 2024 želi ozavestiti javnost, politike in organizacije o nujnosti ukrepov za zagotovitev bolj trajnostnega prehranskega sistema, ki bo dostopen vsem.

FAO še dodaja, da je reševanje problema lakote ključno tudi za dosego drugih ciljev trajnostnega razvoja, kot so zmanjšanje neenakosti, izboljšanje zdravja in blaginje ter boj proti podnebnim spremembam.

Prejšnja novica Rdeči križ: pomembno je izobraževanja o prvi pomoči
Naslednja novica Začenja se 18. sezona abonmaja Jazz Ravne
  • Nazaj na vrh