Svetovni dan boja proti aidsu: Pravica do zdravja za vse
Danes obeležujemo Svetovni dan boja proti aidsu, ki letos poteka pod geslom Moje zdravje, moja izbira, moja pravica. Geslo poudarja pomen dostopnosti zdravstvene oskrbe in pravice do zdravja za vse, ne glede na družbeni položaj, spol ali geografsko lokacijo. Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) ob tej priložnosti poziva svetovne voditelje, naj se z odpravljanjem neenakosti zavzemajo za boljše rezultate pri preprečevanju in zdravljenju aidsa.
Statistika okužb s HIV po svetu
Po podatkih programa Združenih narodov za HIV/aids (UNAIDS) je leta 2023 po svetu živelo približno 39,9 milijona ljudi z virusom HIV. Od teh se jih je okoli 30,7 milijona zdravilo z antiretrovirusno terapijo, ki omogoča daljše in kakovostnejše življenje ter zmanjšuje tveganje prenosa virusa. Lani je zaradi aidsa umrlo okoli 630.000 ljudi, medtem ko se je na novo okužilo 1,3 milijona posameznikov .
Slovenija: Nizka stopnja okuženosti
Slovenija ostaja država z nizko stopnjo epidemije HIV. Preventivni programi, testiranja in ozaveščanje pomembno prispevajo k nadzorovanju širjenja virusa. Kljub temu strokovnjaki opozarjajo na pomen rednega testiranja in zgodnjega odkrivanja okužbe, saj to omogoča učinkovitejše zdravljenje .
Simbolika rdeče pentlje
Svetovni dan boja proti aidsu je bil prvič razglašen leta 1988, rdeča pentlja pa je postala globalni simbol solidarnosti z osebami, ki živijo z virusom HIV. Pentlja simbolizira upanje, podporo in spomin na tiste, ki so izgubili boj z boleznijo.
Izzivi za prihodnost
Kljub napredku pri zdravljenju ostajajo številni izzivi, zlasti v revnejših državah, kjer so dostopnost do zdravljenja in stigmatizacija še vedno problematični. WHO poudarja, da je enakopraven dostop do zdravstvenih storitev ključen za obvladovanje epidemije .