Slovenjgraška deklaracija
Med 31. generalno skupščino Mednarodnega združenja mest glasnikov miru (IAPMC), ki je potekala v Slovenj Gradcu, so udeleženci iz več držav sprejeli obsežno deklaracijo, s katero naslavljajo pereče teme globalnega pomena. Deklaracija poudarja nujnost mirovnih prizadevanj, posebej v luči vedno večjega števila konfliktov po svetu, ki prizadenejo predvsem civiliste.
Glavna načela deklaracije vključujejo:
- Zaskrbljenost zaradi vpliva konfliktov na civiliste, predvsem otroke, ter zahteva po hitri prekinitvi ognja, ki bi omogočila dostavo humanitarne pomoči prizadetim.
- Zahteva za humanitarne koridorje v oboroženih spopadih, ki bi omogočili neoviran dostop hrane in nujnih potrebščin civilistom.
- Poziv Združenim narodom, naj organizirajo izredno zasedanje za sprejetje "preventivnega mirovnega programa" kot globalne iniciative za preprečevanje nadaljnjih konfliktov.
- Podpora Pakta za prihodnost in z njim povezanih zavez, ki priznavajo izzive globalne preobrazbe in hkrati upanje za boljšo prihodnost.
Deklaracija izpostavlja tudi podporo predlogu dr. Renate Salecl za novo človekovo pravico – pravico do zaščite pred fizičnimi in psihološkimi grožnjami iz zraka, ki vključujejo vojaške napade in podnebne spremembe, povezane z zračnim prostorom.
/Portals/0/posnetki/Novinarji posnetki/DEKLARACIJA.mp3?ver=6sK36CHKotaXE7aq1cffXw%3d%3d
Na podlagi te resolucije bodo članice IAPMC svojo deklaracijo poslale Združenim narodom in različnim vladam, s čimer želijo poudariti potrebo po okrepitvi mednarodnih prizadevanj za mir in varnost.