Lokalne novice

Prvi letošnji primeri okužbe z virusom Zahodnega Nila potrjeni v Sloveniji

Prvi letošnji primeri okužbe z virusom Zahodnega Nila potrjeni v Sloveniji

Urban Klančnik

V severovzhodnem delu Slovenije, natančneje v Pomurski in Podravski regiji, so potrdili prve tri letošnje primere okužbe z virusom Zahodnega Nila.

 

Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je obvestilo o potrjenih primerih prejel 30. avgusta od Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo Medicinske fakultete v Ljubljani.

Virus Zahodnega Nila prenašajo komarji, zaradi česar je najpogostejši v toplejših mesecih, ko so ti najbolj aktivni. Slovenija se je že soočila z okužbami v preteklosti – leta 2013 in 2017 je bila zabeležena po ena okužba, leta 2018 pa je bilo prijavljenih pet primerov. Letošnja sezona je v državah EU, vključno s sosednjimi, že zgodaj prinesla poročila o okužbah.

Simptomi virusa Zahodnega Nila

Okužba z virusom Zahodnega Nila pri večini ljudi poteka brez simptomov. Približno 20 % okuženih pa lahko razvije blage simptome, ki so podobni gripi. Med najpogostejšimi simptomi so vročina, glavobol, utrujenost, bolečine v mišicah in sklepih, slabost, bruhanje, in otekle bezgavke. Pri nekaterih se lahko pojavi tudi izpuščaj na trupu.

Manj pogosto, v približno 1 % primerov, lahko virus povzroči hujše nevrološke simptome, kot so encefalitis (vnetje možganov), meningitis (vnetje možganskih ovojnic), ali akutni ohlapni paralizi. Takšni primeri so resni in lahko povzročijo trajne nevrološke posledice ali celo smrt, zlasti pri starejših osebah ali osebah z oslabljenim imunskim sistemom.

Pomembno je, da se prebivalci, zlasti v obdobjih povečane aktivnosti komarjev, zaščitijo z ustreznimi ukrepi, kot so uporaba repelentov, nošenje dolgih rokavov in hlač ter nameščanje mrež proti komarjem na okna in vrata.

Prejšnja novica Ursula von der Leyen na Koroškem čustvena: "Upanje se je vrnilo v Črno"
Naslednja novica Dijaki na prvi šolski dan ostali brez avtobusnega prevoza
  • Nazaj na vrh