Lokalne novice

Pri mrtvih labodih potrjena ptičja gripa

Pri mrtvih labodih potrjena ptičja gripa

Urban Klančnik

Na Ptuju sta bila potrjena primera ptičje gripe pri dveh labodih, najdenih na Ptujskem jezeru, kar je sprožilo opozorila Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin. Gre za primer visoko patogene aviarne influence, bolj znane kot ptičja gripa. V odziv na to je državno središče za nadzor bolezni sprejelo ukrep, da morajo rejci perutnine in ptic v ujetništvu v občinah Ptuj, Markovci, Videm pri Ptuju in Hajdina zaščititi svoje živali pred stikom s prostoživečimi pticami.

Priporočila za preprečevanje širjenja virusa veljajo za celotno Slovenijo, pri čemer Uprava svetuje, da v primeru najdbe poginule vodne ptice nemudoma obvestite pristojne službe preko številke 112.

Ta ukrep je del širše strategije za preprečevanje širjenja ptičje gripe med domačimi in prostoživečimi pticami ter zmanjšanje tveganja za rejce.

Več o ptičji gripi:

Ptičja gripa, znana tudi kot aviarna influenca, je nalezljiva bolezen, ki jo povzročajo virusi gripe tipa A. Bolezen prizadene predvsem ptice, vendar lahko v nekaterih primerih okuži tudi druge živali, vključno z ljudmi. Najbolj skrb vzbujajoči so visoko patogeni sevi, kot je H5N1, ki povzročajo hude izbruhe med perutnino in prostoživečimi pticami ter imajo potencial za prenos na ljudi.

Zakaj je ptičja gripa nevarna?

  1. Visoka smrtnost pri pticah: Zlasti visoko patogeni sevi ptičje gripe, kot je H5N1, povzročajo izjemno visoko smrtnost med okuženimi pticami, kar lahko povzroči velike izgube v perutninski industriji.

  2. Možnost prenosa na človeka: Čeprav je okužba ljudi redka, lahko v določenih okoliščinah pride do prenosa virusa z okuženih ptic na človeka, zlasti pri stiku z bolnimi ali mrtvimi pticami. Nekateri sevi, kot je H5N1, imajo visoko stopnjo smrtnosti pri ljudeh.

  3. Tveganje za pandemijo: Virusi ptičje gripe se lahko hitro mutirajo. Če bi se virusi kombinirali z virusi gripe, ki krožijo med ljudmi, bi lahko prišlo do nastanka novega sev, ki bi se zlahka širil med ljudmi, kar bi lahko povzročilo pandemijo.

  4. Gospodarska škoda: Zaradi pogostih izbruhov ptičje gripe perutninske industrije po vsem svetu doživljajo znatne gospodarske izgube. Ubijanje na milijone okuženih ptic ter omejevanje njihovega prometa in izvoza lahko močno prizadenejo kmetijstvo.

Kaj je ptičja gripa? Ptičja gripa je virusna okužba, ki jo povzročajo virusi gripe tipa A. Ti virusi prizadenejo predvsem ptice, vendar se lahko v določenih primerih prenesejo na sesalce, vključno z ljudmi. Obstajata dve glavni obliki bolezni:

  • Nizko patogena aviarna influenca (LPAI), ki običajno povzroča blage simptome pri pticah (npr. zmanjšana proizvodnja jajc, blage težave z dihanjem).
  • Visoko patogena aviarna influenca (HPAI), ki povzroča hude simptome in hitro smrtnost med okuženimi pticami.

Najbolj znani sevi ptičje gripe, ki so povzročili izbruhe in okužbe pri ljudeh, vključujejo H5N1, H7N9 in H5N8. Ti sevi so posebej nevarni zaradi svoje sposobnosti hitre mutacije in možnosti prenosa med vrstami.

Ptičja gripa ostaja ena največjih groženj za svetovno zdravje zaradi svojega pandemičnega potenciala in resnih posledic za živalsko ter človeško populacijo.

Prejšnja novica Moja dežela 2024: med finalisti tudi dve koroški občini
Naslednja novica Janša o novi stranki: "Gre za poskus zajedanja v volilno telo SDS"
  • Nazaj na vrh