Previdno po gobe, nabirajmo le tiste, ki jih poznamo
Letošnja bogata jesen z gobami, je marsikoga privabila na travnike in gozdove. Vedno znova pa prihaja do zamenjav užitnih gob s strupenimi, zato je poudarke gobarjenja prav v poznavanju vrst gob. Vsakdo se lahko izobražuje v gobarskih društvih, ki jih tudi na Koroškem ni malo.
Ko se odpravimo na gobarjenje, se potrudimo, da ne gremo „ po gobe “, kot radi rečemo v žargonu. Prav je tudi, da se dobro opremimo, spoštujemo gozd in nabiramo le gobe, ki jih dobro poznamo, poudarjajo v Gobarskem društvu Ježek Muta – Vuzenica. Predsednik društva Albin Kovač:
/Portals/0/posnetki/Novinarji posnetki/IRENA FASVALD - ALBIN KOVAC GOBARJENJE.mp3?ver=OchnN2GRhZdcSNNPv4zx3A%3d%3d
Gobarsko društvo Ježek Muta - Vuzenica bo prihodnje leto praznovalo 30. letnico obstoja. Ob tej priložnosti pripravljajo največjo Ježkariado, vseslovensko srečanje gobarskih društev na Koroškem. Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje v Sloveniji poznamo približno 3000 vrst gob, od tega jih je strupenih približno 200. Zato velja upoštevati pravila: nabirajmo in jejmo le gobe, ki jih dobro poznamo, gob naj ne uživajo majhni otroci, starejši in bolniki z dietami zaradi bolezni, gobe uživajmo kot začimbo oziroma prilogo h glavni jedi, ne jemo jih zvečer. Gobe morajo biti zdrave in ne razpadle, zaužijemo pa jih čim prej, lahko jih tudi konzerviramo – blanširamo, zamrznemo ali sušimo. In ne pozabimo, naberemo lahko le 2 kilograma gob, ki naj napolnijo košare.