Lokalne novice

Porast primerov atipične pljučnice

Porast primerov atipične pljučnice

Urban Klančnik

Na ljubljanski infekcijski kliniki so v zadnjem letu zabeležili znatno povečanje števila bolnikov, ki so potrebovali zdravljenje zaradi atipične pljučnice, povzročene z bakterijo Mycoplasma pneumoniae. Ta oblika pljučnice se razlikuje od klasične po počasnejšem poteku bolezni in bolj neopaznih simptomih, vendar lahko kljub temu povzroči resne zdravstvene težave.

Simptomi in potek bolezni

Atipična pljučnica pogosto vključuje trdovraten kašelj, ki lahko traja več tednov. Nekateri bolniki opisujejo tudi občutek težkega dihanja ter splošno oslabelost. Visoka vročina je prav tako pogosta, še posebej pri hujših oblikah bolezni. Kot poudarja Tatjana Mrvič, vodja službe za preprečevanje bolnišničnih okužb v ljubljanskem kliničnem centru, je nujen obisk zdravnika, če simptomi vztrajajo več kot en teden. Zgodnje odkrivanje in zdravljenje sta ključnega pomena za preprečevanje zapletov, kot so pljučni abscesi ali kronična pljučna bolezen.

Prihod zimskih respiratornih okužb

Poleg primerov atipične pljučnice se na infekcijski kliniki že srečujejo z drugimi respiratornimi boleznimi, značilnimi za zimsko obdobje. Zabeleženi so že prvi primeri gripe, ki je letos napovedana kot bolj intenzivna. Poleg tega so zdravniki že zdravili prvega otroka, okuženega z respiratornim sincicijskim virusom (RSV), ki lahko povzroči resne zaplete pri majhnih otrocih in starejših odraslih.

Preventivni ukrepi

Strokovnjaki priporočajo, da se prebivalci zaščitijo z rednim umivanjem rok, izogibanjem stikom z okuženimi osebami in cepljenjem proti gripi. V primeru pojava simptomov, kot so dolgotrajen kašelj, težko dihanje in visoka vročina, je priporočljivo čim prej poiskati zdravniško pomoč.

S pravočasnim ukrepanjem in preventivo lahko zmanjšamo širjenje okužb ter resnost poteka bolezni.

Prejšnja novica Dnevni horoskop za 22. november 2024
Naslednja novica Slovenski košarkarji danes pred pomembno tekmo proti Portugalski
  • Nazaj na vrh