Pogreb: Ubogi in odrinjeni bodo imeli zadnjo besedo, preden bodo papeža položili v grob
Pogrebna slovenost se bo začela ob 10. uri in bo potekala na Trgu svetega Petra. Pogrebne maše se bo udeležilo okoli 250 kardinalov ter množica škofov, duhovnikov, redovnic in redovnikov. Pogrebno bogoslužje bo vodil kardinal Giovanni Battista Re, dekan kardinalskega zbora.
Patriarhe in kardinale bodo od škofov ločevale vijolične liturgične obleke in bele damastne mitre, medtem ko bodo škofje nosili preproste bele mitre.
Sikstinski zbor mu bo zapel še zadnjič
Maša bo vključevala berila iz Apostolskih del, pisma svetega Pavla Farizejem in iz Janezovega evangelija. Homilijo, ki jo je pripravil dekan kardinalskega zbora, bodo spremljale prošnje vernikov v francoščini, arabščini, portugalščini, poljščini, nemščini in kitajščini, zatem pa bo sledilo evharistično bogoslužje, sveta obhajilo in obred zadnjega priporočila.
Slovesnost bo spremljal Sikstinski zbor, ki bo za Frančiška zapel še zadnjič.
Franciscus bo pisalo na nagrobniku
Zadnje počivališče papeža bo preprost grob iz marmorja v rimski baziliki Marije Snežne. Nahaja se blizu oltarja svetega Frančiška. Na nagrobnem kamnu je preprost napis: Franciscus.
Pogrebna procesija bo potekala po okoli štiri kilometre dolgi poti, ki jo je papež pogosto prehodil. Njegovo zadnje potovanje po njej bo vernikom omogočilo, da se vzdolž poti poslovijo od svojega papeža. Ob prihodu v baziliko bo krsto pričakala skupina ubogih in odrinjenih, ki so imeli v srcu papeža posebno mesto. Prav oni bodo izrekli zadnje slovo, preden bodo krsto prenesli k oltarju. Pokop bo potekal zasebno.
Cel svet se mu bo priklonil ob slovesu
Pogrebno mašo bodo predvajali po vsem svetu. Pogreba se bo udeležilo 12 vladajočih monarhov, 55 predsednikov držav, 14 predsednikov vlad in drugi visoki gostje. Za poročanje o dogodku se je pri Svetem sedežu akreditiralo več kot štiri tisoč novinarjev.
Do predvečera pogreba se je od papeža poslovilo četrt milijona vernikov.
Vir: Vatican News
Foto: AP