Pobude za hitro cesto med Slovenj Gradcem in Dravogradom: številne pripombe in podpisi
Med pripombe so vključene tudi tiste, ki jih je podala občina Slovenj Gradec, katere občani so zaradi nesoglasij s predlaganim načrtom zbrali več kot 1400 podpisov.
Kot so pojasnili na ministrstvu, bo po pregledu in analizi pripomb možno ugotoviti, koliko časa bo potrebno za pripravo odgovorov. Državni prostorski načrt, ki obravnava odsek od priključka Slovenj Gradec – jug do Dravograda z obvoznicami, je bil javno razgrnjen med 10. junijem in 12. julijem letos, v tem času pa so zainteresirani lahko podajali svoje pripombe in predloge.
Med drugimi je pripombe podala tudi Mestna občina Slovenj Gradec, ki je uskladila mnenja z vaškimi skupnostmi Pameče-Troblje, Šmartno, Legen, Gradišče ter mestno četrtjo Legen-mesto.
Številni občani nasprotujejo nekaterim predlogom iz načrta, predvsem pa so zaskrbljeni zaradi predvidenih obsežnih posegov. Načrt namreč predvideva rušenje skupno 68 objektov, od katerih je večina stanovanjskih, nekaj pa je tudi poslovnih.
V odgovor na predlagane rešitve so prebivalci Pameč zbrali okoli 640 podpisov, prebivalci Legna pa skoraj 800. Že ob predstavitvi prvih osnutkov pred več kot desetletjem so predlagali pokriti vkop hitre ceste na planoti Legen, pri čemer vztrajajo tudi danes in zahtevajo tunel ali najmanj pokriti vkop.
Javno razgrnjeni načrt predvideva pokriti vkop le v delu od viadukta skozi gozd, medtem ko čez večji del planote Legen hitra cesta ostaja odkrita vse do predora Gradišče. Prebivalci Legna poudarjajo, da niso proti hitri cesti, vendar nasprotujejo njeni izvedbi na predvideni način.
Ministrstvo zagotavlja, da bodo pripombe občanov z Legna in krajevne skupnosti Pameče-Troblje obravnavane enako kot vse ostale. Po proučitvi in morebitnih dodatnih preveritvah bodo sprejeta stališča, tudi o morebitnih optimizacijah rešitev.
Na podlagi stališč do predlogov in pripomb javnosti bo sledila izdelava predloga državnega prostorskega načrta. Po uskladitvi z nosilci urejanja prostora in zaključku postopka celovite presoje vplivov na okolje bo ministrstvo predlog načrta posredovalo v obravnavo in sprejem vladi. Datum sprejema uredbe o državnem prostorskem načrtu pa zaenkrat ostaja nedoločen, saj je odvisen od obsega upoštevanja pripomb javnosti in morebitnih optimizacij rešitev. (Urban Klančnik, Vir: STA, Foto: osebni arhiv)