Po svetu letos ubitih 54 novinarjev: statistika opozarja na nevarnosti poklica
Leto 2024 je znova izpostavilo nevarnosti novinarskega poklica, saj je bilo po podatkih organizacije Novinarji brez meja (RSF) po svetu ubitih 54 novinarjev. Največjo grožnjo so predstavljali konflikti v Palestini, kjer je izraelska vojska letos ubila 18 novinarjev, od tega 16 v Gazi in dva v Libanonu. Palestina je tako postala najbolj nevarna država za novinarje, ki opravljajo svoje delo v območjih spopadov.
Skupno število ubitih novinarjev v Gazi od začetka izraelske agresije presega 145, kar dodatno opozarja na nujnost zaščite medijskih delavcev v konfliktnih območjih. Poleg Palestine izstopajo tudi druge nevarne države, kot so Pakistan s sedmimi umori novinarjev, ter Mehika in Bangladeš, kjer je bilo letos ubitih po pet novinarjev.
Mednarodna statistika potrjuje globalno grožnjo
Mediji so tarča tako v vojnih kot mirnodobnih razmerah. Leta 2023 so Mehika, Ukrajina in Haiti beležile visoko število smrtnih žrtev med novinarji. Leta 2024 pa je tudi Kitajska vodilna v zapiranju novinarjev, saj je trenutno zaprtih kar 110 medijskih delavcev.
Poročila RSF opozarjajo, da je kljub povečani mednarodni pozornosti zaščita novinarjev še vedno premalo učinkovita. Od leta 2000 je bilo po svetu ubitih več kot 1700 novinarjev, kar pomeni, da je vsakih dva dni umrl en medijski delavec med opravljanjem svojega dela.
Poziv k zaščiti in svobodi medijev
RSF poudarja, da je zaščita novinarjev ključnega pomena za zagotavljanje svobode medijev, ki je temeljna za demokracijo in pravico do informacij. Poleg pravne zaščite in zagotavljanja varnega okolja za delo novinarjev, so potrebna tudi prizadevanja za izboljšanje pogojev poročanja v kriznih območjih in zmanjšanje sovraštva do medijskih delavcev.
Ta statistika služi kot opozorilo, da je delo novinarjev kljub vsem tehnološkim napredkom še vedno prežeto z velikimi tveganji in zahteva trajno mednarodno podporo.