Lokalne novice

Partizane na Župankovi domačiji naj bi izdala domačinka

Partizane na Župankovi domačiji naj bi izdala domačinka

Mateja Kotnik

Danes je dan upora proti okupatorju, ko se spominjamo dogodkov iz leta 1941. 6. aprila 1941 je nacistična Nemčija napadla Jugoslavijo in jo vključno s Slovenijo okupirala.

 

Predsednica republike Nataša Pirc Musar je v poslanici ob dnevu upora zapisala, da „mir in svoboda nista samoumevna, temveč sta odgovornost vsake generacije“.

 

Dan upora proti okupatorju je po njenem eden od državnih praznikov, ki nas spominja na težko pričakovano in zahtevno pot do samostojnosti. Osvobodilna fronta je bila po njenem mnenju med letoma 1941 in 1945 gonilna sila slovenskega upora. „Njena prizadevanja pa so nas pripeljala do končne osvoboditve naše domovine,“ je še zapisala v poslanici ob prazniku.

 

Osrednja državna proslava je potekala v petek v Tržiču, po državi pa se cel konec tedna vrstijo številni dogodki in prireditve. Tako je tudi na Koroškem.

 

Na Župankovi domačiji nad Radljami od Dravi je 23. novembra 1944 prenočila skupina partizanov 3. bataljona Lackovega odreda. Nenadoma jih je obkolila in napadla močnejša nemška enota.

 

Marijan Linasi iz Koroškega pokrajinskega muzeja o tem, na kaj ohranja spomin Župankova domačija:

 

/Portals/0/posnetki/Novinarji posnetki/izjava Marjan Linasi.mp3?ver=rgyGjnVUdyc-QURK6sRvoA%3d%3d

 

Koroški pokrajinski muzej je v prostorih Župankove domačije že pred leti uredil razstavo z naslovom Partizanska saniteta na Koroškem, avtorja Marjana Linasija. Jedro razstave je posvečeno delovanju Paučkovim bolnišnicam na zahodnem Pohorju, ki so po navedbah Koroškega pokrajinskega muzeja predstavljale najbolj dovršen sistem partizanske terenske sanitetne službe na Koroškem:

 

/Portals/0/posnetki/Novinarji posnetki/izjava pauckove bolnisnice.mp3?ver=2vplCEm0wPgTt1Z34j0Heg%3d%3d

 

Dr. Ivan Kopač – Pauček, do začetka aprila 1944 brigadni zdravnik Bračičeve brigade, je do konca vojne na območju zahodnega Pohorja zgradil šest partizanskih bolnišnic. V Paučkovih bolnišnicah, kot jih je po vojni poimenovalo prebivalstvo, se je zdravilo okrog 300 ranjencev, večinoma Slovencev pa tudi pripadnikov zavezniških armad.

 

Foto: arhiv KPM 

 

Prejšnja novica Prvomajski mlaj že stoji tudi na Gmajni
Naslednja novica Rokometaši Slovenj Gradca premagali Riko Ribnica
 
  • Nazaj na vrh