Lokalne novice

Nov način obračunavanja elektrike: Samo brez panike

Nov način obračunavanja elektrike: Samo brez panike

Urban Klančnik

S 1. oktobrom se je v Sloveniji spremenil način zaračunavanja omrežnine, kar je pri marsikaterem gospodinjstvu vzbudilo skrb. Nov sistem, ki vključuje dve sezoni in tri tarife, spodbuja k bolj racionalni uporabi elektrike, vendar pa se zdi, da marsikdo težje razume njegove koristi. Začnimo s temeljno mislijo: brez panike – višji stroški niso neizogibni, so pa odvisni od naših izbir in navad. Da bi bolje razumeli nove smernice, podajamo nekaj nasvetov, ki lahko pomembno znižajo stroške na položnicah.

Novi sistem je zasnovan tako, da spodbuja gospodinjstva k varčevanju, saj se bo omrežnina po novem večinoma obračunavala glede na najvišjo moč, ki jo gospodinjstvo potrebuje hkrati. Doslej je omrežnina predstavljala četrtino zneska na položnici in se je obračunavala glede na količino porabljene elektrike, kar je pogosto privedlo do nepoštenih razlik. Nov način obračunavanja prinaša dve sezoni – višjo (od novembra do konca februarja) in nižjo (preostali del leta). Poleg tega so znotraj dneva uvedene tri tarife, pri čemer nizka velja ponoči (od 22. do 6. ure), visoka od 7. do 14. ure in od 16. do 20. ure, srednja pa med preostalimi urami.

Pri portalu Svet24 so v članku poudarili, da ta sistem dejansko ponuja možnosti za prihranek, vendar zahteva nekaj načrtovanja. Prva lekcija je torej prilagoditev gospodinjskih opravil tarifi, ki velja v določenem času dneva, ter zmanjšanje sočasne uporabe večjih električnih naprav. Priporočljivo je, da pralni stroj zaženete po 22. uri ali med vikendi, ko velja nizka tarifa, sušilni stroj pa uporabite šele, ko pranje končate.

Varčnejša uporaba naprav in avtomatizacija

Veliki porabniki elektrike, kot so električna pečica, pralni in sušilni stroj ter toplotna črpalka, so glavni dejavniki, ki vplivajo na višjo omrežnino. Prav zaradi njih je smiselno uporabiti tako imenovano avtomatizacijo, kar omogoča nadzor porabe – s časovniki lahko naprave nastavite tako, da delujejo v času nižje tarife. Podobno velja za izklop naprav, ki so sicer ves čas v stanju pripravljenosti in porabljajo elektriko, čeprav v manjših količinah.

Vloga prehodnega obdobja in dogovorjena moč

Za obdobje do oktobra 2026 bo veljal kombinirani način obračunavanja, kjer se bodo spremembe uvajale postopoma. To je obdobje, ko lahko gospodinjstva spremljajo svojo porabo, analizirajo porabo moči ter prilagodijo navade. Pri tem je ključnega pomena t. i. dogovorjena moč – največja moč, ki jo gospodinjstvo porabi. Presežek dogovorjene moči se sicer v prehodnem obdobju ne bo dodatno zaračunal, a bo po koncu prehodnega obdobja privedel do višjih stroškov.

S spremembami se prilagodimo tudi z energijsko učinkovitimi napravami, ki omogočajo manjšo porabo. Vse pogosteje gospodinjstva razmišljajo tudi o pametnih sistemih za nadzor porabe elektrike, kar dolgoročno pomaga zmanjšati stroške.

Čeprav novi način obračunavanja zahteva nekaj več načrtovanja, prinaša tudi priložnost za bolj trajnostno uporabo elektrike.

Prejšnja novica V Sloveniji se zaključuje priprava smernic za zadostno preskrbljenost z vitaminom D
Naslednja novica Dnevni horoskop za 3.11.2024
  • Nazaj na vrh