Razglasitev Nobelovih nagrajencev za mir danes v Oslu
Danes bodo v Oslu razglasili letošnje prejemnike Nobelove nagrade za mir, kar je dogodek, ki vsako leto pritegne pozornost svetovne javnosti. Letos je izbor zaznamovan z globalnimi konflikti, kot so vojna v Ukrajini, stopnjevanje napetosti na Bližnjem vzhodu in tragične razmere v Sudanu.
Med vidnejšimi kandidati za nagrado sta Antonio Guterres, generalni sekretar Združenih narodov, in agencija ZN za pomoč palestinskim beguncem UNRWA. Nekateri strokovnjaki pa menijo, da letos podelitev nagrade morda sploh ne bi bila primerna, saj po svetu trenutno poteka več kot 50 aktivnih konfliktov, kar postavlja pod vprašaj globalna prizadevanja za mir.
Lanska prejemnica nagrade je bila iranska aktivistka za pravice žensk, Narges Mohamadi, ki še vedno prestaja zaporno kazen v Iranu. To poudarja pomen nagrade za tiste, ki se borijo za temeljne človekove pravice in svoboščine, tudi v najtežjih okoliščinah.
Slovesna podelitev nagrade bo tradicionalno potekala 10. decembra v Oslu. Prejemniki bodo poleg prestižnega priznanja prejeli tudi denarno nagrado v vrednosti 11 milijonov švedskih kron, kar je približno 900.000 evrov.
Eden izmed glavnih kandidatov je UNRWA, agencija Združenih narodov za pomoč palestinskim beguncem, ki je pridobila veliko pozornosti zaradi izraelsko-palestinskega konflikta. Nagrada za UNRWA bi priznala njeno ključno vlogo pri podpori milijonom Palestincev v izjemno težkih razmerah, čeprav bi lahko sprožila kontroverze zaradi obtožb pristranskosti s strani izraelskih oblasti.
Drugi močan kandidat je Meddržavno sodišče (ICJ), ki igra pomembno vlogo pri reševanju konfliktov. ICJ je sprejelo pomembne odločitve glede ruske invazije na Ukrajino in vojaških akcij v Gazi, kar ga postavlja v ospredje za nagrado za spodbujanje miru prek pravnih sredstev. Generalni sekretar OZN António Guterres je prav tako pogosto omenjen, saj je pohvaljen zaradi svojih diplomatskih prizadevanj pri številnih svetovnih krizah, vključno s podnebnimi spremembami, napetostmi na Bližnjem vzhodu in vojno v Ukrajini.
Ti kandidati poudarjajo, da Nobelova nagrada za mir pogosto nagradi organizacije ali posameznike, ki se ukvarjajo z globalnimi konflikti in humanitarnimi vprašanji, in leto 2024 ni izjema.