Na Pohorju zaznan trop volkov
Na območju lovišča s posebnim namenom (LPN) Pohorje so revirni lovci Zavoda za gozdove Slovenije novembra letos s pomočjo avtomatskih kamer potrdili prisotnost volčjega tropa. Čeprav so se volkovi na Pohorju pojavljali že prej, so bili opaženi le posamezni primerki, tokrat pa kaže, da se je oblikoval stabilen trop. Pohorje, z raznolikim gozdom in zadostno populacijo divjadi, predstavlja idealen življenjski prostor za volkove.
Pomembnost volkov v naravi
Volkovi imajo ključno vlogo v gozdnih ekosistemih, saj delujejo kot krovna vrsta in pomagajo vzdrževati naravno ravnovesje. Njihova prisotnost je tudi pokazatelj zdravega ekosistema. Po sistematičnem preganjanju v preteklosti so se volkovi ohranili le na območju Kočevske in Notranjske, po zaščiti v 90-ih letih prejšnjega stoletja pa se je njihova populacija postopoma širila.
Podobno kot v drugih delih Slovenije lahko njihova prisotnost povzroča konflikte, zlasti z živinorejci. Miha Marenče iz Zavoda za gozdove opozarja na pomen preventivnih ukrepov, kot so visoke elektromreže in uporaba pastirskih psov, ki učinkovito zmanjšujejo škodo na domačih živalih. Projekti, kot sta LIFE Wild Wolf in LIFE Varna paša, zagotavljajo tehnično in finančno podporo rejcem.
Volkovi na Pohorju – kaj vemo?
Izidor Cojzer, vodja LPN Pohorje, je potrdil, da gre za prvi zabeleženi trop volkov na tem območju. Prisotnost so nakazovale najdbe uplenjene divjadi, dokončno pa jo je potrdila lovska kamera. Povprečen teritorij volčjega tropa v Sloveniji obsega 400 km², zato strokovnjaki ocenjujejo, da bo njihova prisotnost pomembno vplivala na lokalni ekosistem.
V sezoni 2022/23 je bilo v Sloveniji zaznanih okoli 117 volkov, številka pa ostaja stabilna. Pohorje, kjer je bila letos potrjena prisotnost tropa, predstavlja naravno širitev območja njihovega naselitvenega prostora.
Kako ravnati ob srečanju z volkovi?
Srečanja z volkovi so zelo redka, saj so te živali naravno plašne in se človeka izogibajo. Če do srečanja vseeno pride, strokovnjaki svetujejo:
- Ostanite mirni in opozorite na svojo prisotnost.
- Počasi se umaknite brez nenadnih gibov.
- Med sprehodom imejte psa vedno na povodcu.
Volkovi niso nevarni za človeka, saj nas ne dojemajo kot plen. Njihova naravna samoregulacija zagotavlja, da se ne prenamnožijo in vzdržujejo ravnovesje v naravi.
Perspektiva za prihodnost
Prisotnost volkov na Pohorju odpira nove možnosti za raziskave in spremljanje populacije teh velikih zveri. Zavod za gozdove bo nadaljeval z zbiranjem genetskih vzorcev, ki bodo razkrili izvor te skupine, in z ozaveščanjem o sobivanju ljudi in zveri. Volkovi so pomemben del slovenske naravne dediščine, njihova zaščita in sobivanje pa sta ključna za trajnostni razvoj okolja.