Mednarodni dan za končanje nasilja nad ženskami
Danes, 25. novembra, obeležujemo mednarodni dan za odpravo nasilja nad ženskami in deklicami. Združeni narodi (ZN) ter številne nevladne in druge organizacije po vsem svetu opozarjajo na resnost in nesprejemljivost vseh oblik nasilja nad ženskami ter pozivajo k ukrepom za njegovo preprečevanje.
Ob tej priložnosti se začenja kampanja "16 dni aktivizma proti nasilju nad ženskami," ki bo trajala do 10. decembra, ko obeležujemo svetovni dan človekovih pravic. Namen akcije je povečati ozaveščenost o problematiki in pozvati k večji družbeni odgovornosti ter boljšim zakonskim rešitvam.
Dogodki v Sloveniji
V Ljubljani bo danes potekala konferenca o učinkovitosti ukrepov za zaščito žrtev intimnopartnerskega nasilja. Udeležence bo nagovorila predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar, ki bo poudarila pomen zaščite žrtev in ozaveščanja o tej pereči problematiki.
Statistika in opozorila
Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) je nasilje nad ženskami mogoče preprečiti, zdravstveni sektor pa ima pri tem ključno vlogo, saj žrtvam zagotavlja potrebno oskrbo in podporo.
V Sloveniji se soočamo s skrb vzbujajočimi podatki: ženske so kar trikrat pogosteje žrtve nasilja v partnerskem odnosu kot moški. Na globalni ravni je stanje še bolj zaskrbljujoče – vsak dan v povprečju zaradi družinskega nasilja življenje izgubi okoli 140 žensk in deklic.
Skupna odgovornost družbe
Boj proti nasilju nad ženskami zahteva celovit pristop. Ključno je izobraževanje, ozaveščanje ter zagotavljanje podpore žrtvam. Prav tako je pomembno, da družba kot celota zavzame jasno stališče proti vsem oblikam nasilja ter spodbuja kulturo spoštovanja in enakosti.
Odzivnost in ukrepi na nacionalni ravni, skupaj z globalnimi kampanjami, kot je današnji dan, igrajo ključno vlogo pri ustvarjanju varnejšega in pravičnejšega sveta za vse.