Lokalne novice

Mednarodni dan boja proti revščini: Skupno prizadevanje za pravičnejšo družbo

Mednarodni dan boja proti revščini: Skupno prizadevanje za pravičnejšo družbo

Urban Klančnik

17. oktobra, obeležujemo mednarodni dan boja proti revščini pod geslom "Pri preprečevanju socialnega in institucionalnega nasilja sodelujmo za pravično, mirno in vključujočo družbo." Na ta dan Združeni narodi in druge organizacije po svetu pozivajo k skupnim prizadevanjem za odpravo revščine in vzpostavitev bolj vključujoče družbe.

Po podatkih za leto 2022 je v Sloveniji 12,7 odstotka prebivalcev živelo pod pragom tveganja revščine, kar pomeni približno 264.000 ljudi. Povprečje za Evropsko unijo je bilo nekoliko višje, saj je bilo v EU po podatkih iz leta 2022 kar 16,2 odstotka prebivalcev izpostavljenih tveganju revščine.

Generalni sekretar Združenih narodov, Antonio Guterres, opozarja, da je za trajno odpravo revščine potrebno vlagati v dostojno delo, priložnosti za izobraževanje in močne sisteme socialne zaščite. Brez teh ukrepov se bodo razlike v družbi še naprej poglabljale, kar bo privedlo do večje družbene nestabilnosti.

Globalni izziv revščine

Na globalni ravni je problem revščine še vedno zelo pereč. Po podatkih Svetovne banke je približno 9,2 % svetovnega prebivalstva (približno 719 milijonov ljudi) leta 2020 živelo v skrajni revščini, kar pomeni, da so preživljali z manj kot 1,90 USD na dan. Pandemija COVID-19 je ta trend še poslabšala, saj so mnogi ljudje po svetu izgubili službe in se soočili z naraščajočo gospodarsko negotovostjo.

Najhuje prizadeti so ljudje v podsaharski Afriki, kjer je stopnja revščine najvišja, medtem ko so tudi druge regije, kot sta Južna Azija in Latinska Amerika, močno prizadete. Reševanje revščine zahteva globalne napore, vključno z vlaganjem v osnovno infrastrukturo, izobraževanje, dostop do zdravstvenih storitev in krepitev socialne zaščite.

Kaj lahko storimo?

Na mednarodni dan boja proti revščini Združeni narodi pozivajo vlade in civilno družbo, da si prizadevajo za ustvarjanje bolj pravične in vključujoče družbe. Ključne strategije vključujejo povečanje dostopa do izobraževanja in zdravstvenih storitev, izboljšanje delovnih pogojev ter oblikovanje politik, ki ščitijo ranljive skupine prebivalstva.

Čeprav smo v zadnjih desetletjih priča napredku pri zmanjševanju skrajne revščine, še vedno ostaja veliko dela, da bi zagotovili dostojno življenje za vse.

Prejšnja novica Na Ravnah bodo odprli "Plac za vse generacije"
Naslednja novica Zaključna delavnica o prostorskem razvoju Slovenj Gradca
  • Nazaj na vrh