Lokalne novice

Kateri so najbolj iskani poklici na trgu dela?

Kateri so najbolj iskani poklici na trgu dela?

Urban Klančnik

Na portalu MojeDelo.com so objavili statistiko in trende zaposlitev v prvi polovici letošnjega leta, ki razkrivajo zanimive podatke.

 

Med najbolj iskanimi poklici ostajajo prodajalci, proizvodni delavci, skladiščniki in komercialisti, na peto mesto pa se je povzpel poklic voznika, po katerem je povpraševanje naraslo za 18 odstotkov v primerjavi z lanskim letom. Rekordno rast beleži poklic poštarja, saj se je število oglasov zanj povečalo za kar 208 odstotkov. Raziskava, ki jo je izvedlo podjetje Valicon, je pokazala, da četrtina zaposlenih aktivno išče novo službo z boljšimi delovnimi pogoji.

Visoko povpraševanje po kadrih

Ponudba delovnih mest je bila v prvi polovici leta 2024 še vedno izredno visoka. Nika Rakonjac, vodja strateškega marketinga na Styria Digital Marketplaces, d. o. o., je povedala, da je povpraševanje po novih kadrih še vedno zelo veliko. V primerjavi z enakim obdobjem lani sicer beležijo 4 odstotke manj zaposlitvenih oglasov.

Najbolj iskani poklici

Prodajalci ostajajo na vrhu po številu zaposlitvenih oglasov, čeprav jih iščejo 10 odstotkov manj kot lani. Prav tako je upadlo povpraševanje po proizvodnih delavcih za okoli 15 odstotkov. Na tretjem mestu so skladiščniki, kjer beležijo 7-odstotno rast, in na četrtem komercialisti, ki so zabeležili 15-odstotno rast. Vozniki (kamionov, tovornjakov, osebnih avtomobilov) so se z 18-odstotno rastjo uvrstili na peto mesto najbolj iskanih poklicev.

Kot že omenjeno, se je povpraševanje po poštarjih povečalo za neverjetnih 208 odstotkov. Med poklici z največjo rastjo povpraševanja so še komisionar (+41 odstotkov), medicinska sestra (+29 odstotkov), administrator (+27 odstotkov) in voznik (+18 odstotkov). Največji upad povpraševanja beležijo za profile kuharjev (-29 odstotkov), svetovalcev v prodaji (-25 odstotkov) in natakarjev (-15 odstotkov).

Iskanje boljše zaposlitve

Četrtina zaposlenih aktivno išče novo zaposlitev, pri čemer si predvsem želijo boljših delovnih pogojev. Med najpogostejšimi razlogi za iskanje nove službe so še iskanje boljših odnosov in delovnega okolja ter normalen urnik.

Nika Rakonjac je poudarila, da v primerjavi s preteklimi leti opažajo manj klasičnih razlogov za iskanje nove službe in več samoaktualizacijskih razlogov, kot so naveličanost, želja po spremembi, mobing v trenutni službi in želja po napredovanju. Večina anketirancev meni, da je njihova trenutna zaposlitev varna (29 odstotkov) ali relativno varna (52 odstotkov).

Skoraj 60 odstotkov zaposlenih, ki razmišljajo o menjavi službe, želi to storiti v naslednjih nekaj mesecih. Iskalci zaposlitve se največkrat informirajo prek zvez in poznanstev, zaposlitvenega portala MojeDelo.com, spletnih strani delodajalcev in Zavoda za zaposlovanje.

Prejšnja novica Toni Vodišek na pragu zlate medalje, zvečer rokometaši za zgodovinski uspeh
Naslednja novica V Slovenj Gradcu ustanovljeno društvo sodnikov porotnikov
  • Nazaj na vrh