Izplačane božičnice bodo podobne lanskim
Zakorakali smo v praznični december in ob koncu leta večina podjetij svojim delavcem nameni božičnico, oziroma 13. plačo ali nagrado za poslovno uspešnost.
Poslovni rezultati, pa tudi pogajanja sindikatov z vodstvi podjetij so tisti, ki odmerjajo tudi božičnice, oziroma 13. plače, ki pri nas niso uzakonjene. Božičnice so do 2358 evrov bruto, kar je maximum, neobdavčene. Vse več je delodajalcev, ki se zavedajo pomena nagrade delavcem ob koncu leta. Pri Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije za območje Podravja in Koroške, Koroška nima več zaposlenega predstavnika, opažajo, da se število podjetij, ki nagradijo svoje zaposlene, povečuje, želijo pa si, da bi se podjetja odločala tudi za udeležbo delavcev pri izplačilu določenega odstotka dobička posameznega poslovnega leta. Kako je z izplačili božičnic v Sindikatu kovinske in elektro industrije pa Vili Novak, predsednik regijske organizacije SKEI, ki pojasni, da so se uspešno pogajali in da so izplačila božičnic podobne lanskim:
/Portals/0/posnetki/Novinarji posnetki/IRENA - VILI BOZICNICE.mp3?ver=1ookUcKNxQPV2GtJDUTllA%3d%3d
V sindikatu kmetijske in živilske industrije, ki je del Zveze svobodnih sindikatov Slovenije, predsednik Jaka Šilak pravi, da se božičnice v njihovi panogi gibljejo v povprečju okoli 600 evrov. Tudi večina trgovskih podjetij bo izplačala božičnice, med njimi Spar Slovenija nagrado 33 odstotkov plače delavcev, to je 548 evrov bruto. Hofer bo izplačal 400 evrov bruto, kar je 100 evrov več kot lani. Tudi Lidl namenja 400 evrov zaposlenim.
Pri izplačilih božičnice pa letos velja novost s sodbo višjega sodišča, da pripada nagrada vsem enako in diskriminacije ne sme biti.