Evropa pred dilemo: Več povezovanja ali pot razpada?
V Ljubljani se je danes začelo 2. mednarodno srečanje Prijateljev Zahodnega Balkana z naslovom Nova globalna geopolitika in Zahodni Balkan.
Konferenco je odprl ustanovitelj in direktor zavoda FoWB Prijatelji Zahodnega Balkana, bivši predsednik republike Borut Pahor, ki je v uvodnem nagovoru poudaril pomen miru, stabilnosti in evropske prihodnosti držav Zahodnega Balkana v luči novih geopolitičnih razmer. Dejal je, da svet spreminja hitro in na slabše, pri tem pa se vračata stara geopolitika in politika moči. Izrazil je zaskrbljenost zaradi naraščajočega protekcionizma in oboroženih konfliktov, ki so resna grožnja za globalni mir. Poudaril je, da je EU pred pomembno odločitvijo: ali bo šla v smer več povezovanja v Združene države EU ali pa bo šla na pot počasnega razpada. Edini pravi pristop je več povezovanja in širitev EU na Zahodni Balkan s t.i. paketnim dogovorom, ki bi omogočil hkratni in hiter vstop vseh šestih držav v unijo, je dejal.
V nadaljevanju je prisotne nagovorila zunanja ministrica Tanja Fajon, ki je prav tako izpostavila, da če želimo pokazati, da je Evropa odločna, proaktivna in močna, moramo nadaljevati s širitvijo. "Če želimo biti močnejši in varnejši, mora EU postati močnejša in zato moramo rešiti izziv širitve," je poudarila ministrica.
Ambicija Zavoda Prijatelji Zahodnega Balkana, ki konferenco organizira skupaj s centrom Nizami Ganjavi International Center, je, da ta dogodek postane najbolj kakovosten in relevanten mednarodni forum za Zahodni Balkan na svetu. Letos to ambicijo potrjuje navzočnost 34 uglednih govornikov iz 18 držav (med njimi kar 7 nekdanjih predsednikov, 4 nekdanji predsedniki vlad, 3 nekdanji predsedniki generalne skupščine OZN) - podobno kot lani, ko so se na povabilo bivšega predsednika republike Boruta Pahorja v Ljubljani srečali prvikrat.
Konferenca poteka v prelomnem času za regijo, saj se politične in varnostne razmere slabšajo, zaupanje v širitev Evropske unije pa upada. V tem kontekstu konferenca išče odgovore na vprašanja, kako okrepiti mir, varnost in evropsko perspektivo Zahodnega Balkana.
Foto: Črtomir za FoWB