Lokalne novice

DOS zahteva strožji nadzor nad električnimi skiroji

DOS zahteva strožji nadzor nad električnimi skiroji

Urban Klančnik

Dijaška organizacija Slovenije (DOS) je pozvala Vlado Republike Slovenije k povečanju varnosti pri uporabi električnih skirojev.

 

Dijaška organizacija Slovenije želi opozoriti na problematiko varnosti mladih v prometu zaradi uporabe električnih skirojev. Ti so v zadnjih letih postali priljubljeno prevozno sredstvo zaradi svoje hitrosti, tihega delovanja, enostavnosti parkiranja in prijaznosti do okolja. Kljub tem pozitivnim lastnostim pa električni skiroji predstavljajo pogost vzrok prometnih nesreč, ki ogrožajo varnost mladih in tudi drugih udeležencev v prometu.

UKC Ljubljana poroča, da so do 15. julija letos oskrbeli 165 poškodovancev zaradi padcev z električnim skirojem. Ta porast števila nesreč po pandemiji Covid-19 poudarja nujnost ukrepanja pristojnih. Tudi pediatrinja dr. Vlasta Kunaver je na socialnih omrežjih opozorila na deklico, ki je bila zaradi nesreče na električnem skiroju hospitalizirana in umetno predihavana. Dr. Kunaver meni, da zgolj ozaveščanje o pomembnosti zaščitne opreme ne zadošča več, temveč so potrebni sistematični ukrepi.

Električni skiroji so priročno prevozno sredstvo, vendar jih je treba uporabljati odgovorno. To vključuje uporabo zaščitne čelade, upoštevanje prometnih pravil, omejitev hitrosti, zagotavljanje vidljivosti in redne preglede skirojev. Za vožnjo z električnim skirojem je potreben opravljen kolesarski izpit, vendar vozniki pogosto nimajo dovolj teoretičnega znanja, kar predstavlja nevarnost.

Avgusta 2021 je bil sprejet spremenjeni Zakon o pravilih cestnega prometa, ki ureja tudi pravila vožnje z električnimi skiroji. Električni skiroji so uvrščeni med lahka motorna vozila, za katera veljajo enaka pravila kot za invalidske vozičke in druga motorna vozila s konstrukcijsko določeno hitrostjo do 25 km/h. Kljub temu pa poznavanje in upoštevanje teh pravil med mladimi ni zadostno, kar povzroča številne nesreče in poškodbe.

Na Dijaški organizaciji Slovenije menimo, da je nošenje čelad ključnega pomena pri preprečevanju hudih poškodb glave. Udeleženci v nesrečah so pogosto starejši od 18 let, zato bi morala biti uporaba čelad obvezna za vse. Čelade bi morale postati enako nujne kot varnostni pasovi v avtomobilih, pri čemer bi morali biti udeleženci brez čelad kaznovani, so zapisali pri organizaciji.

 

Zato Predsedstvo Dijaške organizacije Slovenije poziva Vlado RS k sprejetju nujnih ukrepov za večjo varnost mladih v prometu. Predlagali so sledeče ukrepe:

- Poostren nadzor nad uporabo električnih skirojev, predvsem med mladoletniki.

- Večje ozaveščanje o varni uporabi električnih skirojev z izobraževalnimi programi v šolah in medijskimi kampanjami.

- Obvezna uporaba zaščitne čelade za vse voznike električnih skirojev, ne glede na starost.

- Omejitve hitrosti na mešanih peš in kolesarskih poteh ter dosledno označevanje teh površin.

- Redni tehnični pregledi električnih skirojev za varno uporabo.

- Verjamemo, da lahko z izvajanjem teh ukrepov bistveno zmanjšamo število nesreč in poškodb ter zagotovimo varnejše okolje za vse - udeležence v prometu. Prometna varnost je odgovornost vseh, zato je nujno, da skupaj naredimo potrebne korake za varnejšo prihodnost mladih.


 
Prejšnja novica Karitas organizira številne aktivnosti
Naslednja novica V Aqualatiu zadovoljni z obiskom
  • Nazaj na vrh