Lokalne novice

Dobro je biti bančnik: Najbolje plačani bančniki v Sloveniji

Dobro je biti bančnik: Najbolje plačani bančniki v Sloveniji

Urban Klančnik

V slovenskem bančništvu so plače vodilnih bančnikov že dolgo med najvišjimi med vodstvenimi položaji, največje banke v državi pa letno namenijo več milijonov evrov za plače svojih vodilnih. Po podatkih portala N1 je največja slovenska banka, NLB, lani za plače uprave namenila približno 3,5 milijona evrov, od česar je največ prejel predsednik uprave Blaž Brodnjak, čigar bruto prejemki so znašali 768 tisoč evrov. Poleg fiksnega dela prejemkov je vključeval tudi bonitete, variabilni del in odložene nagrade. Razmerje med njegovo plačo in povprečno plačo v banki se je od leta 2019 povečalo s 13- na 20-kratnik, saj je NLB od privatizacije dosegla pomembno rast prihodkov in dobičkov.

Blizu Brodnjaku po prejemkih sta bila tudi drugi člani uprave NLB, Archibald Kremser z 758 tisoč evri bruto in Andreas P. Burkhardt s 686 tisoč evri bruto letno. V upravi NLB so še Antonio Agir, Hedvika Usenik in Andrej Lasič, ki prejemajo po približno 350 tisoč evrov osnovne plače, vendar se zneski letno razlikujejo zaradi dodatnih bonitet in odloženih nagrad.

V drugi največji banki v Sloveniji, OTP, ki je nastala z združitvijo NKBM in SKB pod madžarskim lastnikom, je bila vodenje sprva v rokah predsednika uprave Johna Denhofa, ki pa bo ob koncu leta položaj zapustil. Uprava NKBM je leta 2023 prejela skupno 3,7 milijona evrov. Druga vodstvena mesta v banki zasedajo tudi Anita Stojčevska, Miha Kristl, Sabina Župec Kranjc in Spyridon Ntallas.

Plače na čelu SID banke in Gorenjske banke

Državna SID banka ima edinstveno situacijo, saj se prejemki vodilnih prilagajajo glede na lastniške odločitve. Njen predsednik Borut Jamnik od aprila lani prejema osnovno plačo 20 tisoč evrov mesečno, kar je nekoliko manj kot njegovi predhodniki. Podobno je v Gorenjski banki, kjer je predsednik uprave Mario Henjak lani zaslužil 391 tisoč evrov bruto, člana Mojca Osolnik Videmšek in Marko Filipčič pa sta zaslužila 255 tisoč oziroma 253 tisoč evrov bruto.

Plače v centralni Banki Slovenije in pričakovana višina plače novega guvernerja

Najbolj pričakovana kadrovska poteza v bančništvu pa je izbira novega guvernerja Banke Slovenije, kjer naj bi, če bo potrjen, položaj zasedel Anton Rop. Plače v centralni banki so sicer nižje kot v komercialnih bankah, vendar trenutni guverner Boštjan Vasle letno prejema okoli 210 tisoč evrov bruto.

Slovensko bančništvo, kljub naraščajoči regulaciji, ostaja panoga z visoko plačanimi vodstvenimi kadri.

Prejšnja novica Dan mrtvih statistika: ste vedeli, da je 12. moškim v Sloveniji ime Krsta?
Naslednja novica Korošcu prevaranti pobrali kar 28 tisoč evrov
  • Nazaj na vrh