Dan reformacije: Praznovanje začetkov slovenske književnosti in jezika
Slovenija danes praznuje dan reformacije, državni praznik in dela prost dan, ki spominja na pomembno versko, kulturno in družbeno-politično gibanje 16. stoletja, ki je vplivalo na razvoj knjižnega jezika in slovenske identitete. Ta dan obeležujemo kot simbol rojstva slovenskega knjižnega jezika.
Glavna državna proslava je potekala sinoči v Cankarjevem domu, kjer so slavnostni govorniki poudarili pomen reformacije za slovenski narod. Današnji dan pa bo v znamenju bogoslužij v evangeličanskih cerkvah po Sloveniji, s prenosom iz evangeličanske cerkve v Križevcih. V Velikih Laščah se bodo obiskovalci lahko sprehodili po Trubarjevi domačiji, kjer se lahko podrobneje spoznajo z delom Primoža Trubarja, utemeljitelja slovenskega knjižnega jezika.
Reformacija se je začela 31. oktobra 1517, ko je Martin Luther objavil svojih 95 tez s pozivom k prenovi Cerkve. Reformatorji, med njimi tudi Primož Trubar, so poudarjali pomen verskih knjig v narodnem jeziku, kar je omogočilo dostop do znanja in vere širši javnosti. Trubar je leta 1550 izdal prvi slovenski knjigi, Katekizem in Abecednik, ki sta temeljno zaznamovali začetek slovenskega knjižnega jezika. Dan reformacije je tako priložnost za ozaveščanje o pomembnosti jezika, kulture in književnosti pri oblikovanju slovenske narodne identitete.