Lokalne novice

Dan reformacije: Klic posamezniku, naj reformira svoje mišljenje - srce

Dan reformacije: Klic posamezniku, naj reformira svoje mišljenje - srce

Ajda Prislan

Slovenski praznik dan reformacije je posvečen reformaciji, verskemu in družbeno-političnemu gibanju v 16. stoletju, ki je Slovencem prineslo prve tiskane knjige v slovenščini, prvo slovnico in s tem slovenski knjižni jezik. Da je to postranska stvar, čeprav zelo pomembna, in da je bistvo reformacije drugje – pojasni Vinko Ošlak

/Portals/0/IZJAVA%20VINKO%20OSLAK%20.MP3

Najvplivnejši slovenski predstavnik reformacije je bil Primož Trubar, ki je bil avtor prvih natisnjenih knjig v slovenščini, Katekizma in Abecednika (obe sta izšli leta 1550). Na slovenskem evrskem kovancu pišejo njegove besede, sicer okrnjene: Stati inu obstati

/Portals/0/IZJAVA%20VINKO%20OSLAK%202.MP3

Drugi vidni predstavniki reformacije v Sloveniji so bili Jurij Dalmatin (prevod celotne Biblije v slovenščino, katerega original hrani Koroška osrednja knjižnica dr. Franca Sušnika na Ravnah), Adam Bohorič s prvo slovnico slovenskega jezika … Praznik je bil vpeljan leta 1992, osrednjo proslavo prireja Slovensko protestantsko društvo Primož Trubar.

V Slovenj Gradcu deluje Trubarjev forum, ki prevaja dela Primoža Trubarja v sodobno slovenščino. 

Katoliška cerkev je dan reformacije priznala kasneje in na ta dan večkrat v ekumenskem duhu pošlje svoje predstavnike na različne dogodke protestantov.  

Reformacija v bistvu pomeni reformacijo srca v popolno ljubezen ... Prva slovenska knjiga iz 16. stoletja je le posledica teh teženj in vzpodbud …

Ajda Prislan

 

 

Prejšnja novica Dnevni horoskop za 31. oktober 2024
Naslednja novica Dan spomina na mrtve: Slovenija v znamenju obiska grobov in žalnih slovesnosti
  • Nazaj na vrh