Lokalne novice

Alkohol tekom nosečnosti lahko pripelje do sindroma FSD

Alkohol tekom nosečnosti lahko pripelje do sindroma FSD

Urban Klančnik

Ob desetletnici prve obeležitve mednarodnega dne FASD (Fetal Alcohol Spectrum Disorder) v Sloveniji je Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) organiziral dogodek, ki poudarja pomen nosečnosti brez alkohola. Ta dan, 9. september, opozarja na tveganja, povezana z izpostavljenostjo alkoholu med nosečnostjo, ki lahko resno vpliva na razvoj otroka.
 

Alkohol med nosečnostjo lahko povzroči prirojene napake in razvojne nepravilnosti pri otroku. FASD je krovni izraz za različne motnje, ki nastanejo zaradi izpostavljenosti alkoholu pred rojstvom. Alkohol lahko poškoduje otrokove možgane in druge organe ter vodi do trajnih težav na področju telesnega, vedenjskega in duševnega zdravja.

Strokovnjaki opozarjajo, da alkohol ne vpliva le na sposobnost zanositve pri obeh partnerjih, ampak tudi na razvoj in rast otroka med nosečnostjo. Uživanje alkohola v tem obdobju je najpogostejši vzrok za motnje v duševnem razvoju otrok. Na četrtkovem srečanju na NIJZ so poudarili, da je takšna izpostavljenost alkoholu povezana s pomembnimi tveganji.

Po podatkih NIJZ alkoholna izpostavljenost prizadene od enega do pet odstotkov živorojenih otrok vsako leto. Ključni dejavniki za opustitev uživanja alkohola med nosečnostjo so informiranost, družbeni odnos in skladna mnenja strokovnjakov, kar je bistveno za zaščito zdravja nerojenih otrok.

Statistični podatki kažejo, da v Evropi več kot četrtina nosečnic pije alkohol, v Sloveniji pa je ta delež podoben. Čeprav se vsi otroci, izpostavljeni alkoholu med nosečnostjo, ne bodo rodili s FASD, tveganje ostaja visoko. Pomembno je, da bodoči starši, podprti z družbo in zdravstvenim sistemom, sprejmejo odločitev za nosečnost brez alkohola, kar je ključno za zdrav razvoj otroka.

 


 
Prejšnja novica Roglič tik pred zmago na Vuelti
Naslednja novica Še vedno v veljavi oranžno opozorilo
  • Nazaj na vrh