Prihaja prvi avgustovski vročinski val

Prihaja prvi avgustovski vročinski val

Urban Klančnik

Po najbolj vročem juliju v zgodovini meritev in osvežitvi v prvih dneh avgusta se kmalu obeta prvi avgustovski vročinski val, poroča Agencija Republike Slovenije za okolje (Arso).

 

V sredo in četrtek sicer še ne bo zelo vroče, pričakovane pa so tudi krajevne nevihte, ki bodo nekoliko ohladile ozračje. Vendar se bo vročina predvidoma stopnjevala med 9. in 15. avgustom, ko bodo jutranje temperature okoli 20 °C, popoldanske pa okoli 35 °C. Kdaj se bo vročina končala in kako burni vremenski procesi bodo pri tem nastali, še ni povsem gotovo. Večina izračunov predvideva prihod atlantske vremenske motnje s padavinami in osvežitvijo v drugi polovici prihodnjega tedna, torej po prazničnem 15. avgustu, so sporočili z Arsa.

Letošnji julij je bil najtoplejši julij na državni ravni vsaj od leta 1950. Povprečna temperatura zraka je za 2,5 stopinje Celzija presegla povprečje obdobja 1991-2020, kar je julij 2024 postavilo pred julij 2015, ki je bil do sedaj najtoplejši. Poleg tega je bil letošnji julij nadpovprečno osončen in podpovprečno namočen. Kazalnik trajanja sončnega obsevanja je dosegel 111 odstotkov dolgoletnega povprečja, kar julij 2024 uvršča na osmo mesto najbolj sončnih julijev od leta 1961. Višina padavin pa je dosegla le 84 odstotkov povprečja.

Vročinski val lahko prizadene vsakogar, vendar so nekateri ljudje izpostavljeni večjemu tveganju za resne posledice, zlasti starejši in dojenčki. Strokovnjaki svetujejo, da v vročinskem valu posebej pazimo nanje. Ko se telo segreva, se krvne žile razširijo, kar zniža krvni tlak in poveča obremenitev srca. To lahko povzroči blage simptome, kot so srbeč izpuščaj ali otekanje nog. Hkrati potenje povzroča izgubo tekočine in soli, kar spremeni ravnovesje v telesu. Kombinacija nizkega krvnega tlaka in izgube tekočine lahko vodi do vročinske izčrpanosti, katere simptomi vključujejo omotico, slabost, omedlevico, zmedenost, mišične krče, glavobole, obilno potenje in utrujenost. Če krvni tlak preveč pade, se poveča tveganje za srčne napade.

Kako vročina vpliva na telo?

Telo si prizadeva vzdrževati jedrno temperaturo okoli 37 °C, ne glede na zunanje vremenske pogoje. Ko se vreme segreva, mora telo delati težje, da ohrani svojo jedrno temperaturo nizko. Razširi več krvnih žil blizu kože, da izgublja toploto v okolje, in začne se potiti. Ko se znoj izhlapi, to dramatično poveča izgubo toplote s kože.

Če opazite nekoga z vročinsko izčrpanostjo, ukrepajte hitro. Če se lahko oseba ohladi v pol ure, vročinska izčrpanost običajno ni resna. NHS svetuje naslednje korake:

  • Premaknite osebo na hladno mesto.
  • Priporočljivo je, da se uležejo in rahlo dvignejo noge.
  • Naj pijejo veliko vode – športni ali rehidracijski napitki so prav tako v redu.
  • Ohladite njihovo kožo – poškropite ali obrišite jih s hladno vodo in jih pahljajte. Dobro lahko delujejo tudi hladni obkladki okoli pazduh ali vratu.

Če se stanje v 30 minutah ne izboljša, gre lahko za vročinski udar, v tem primeru je potrebno takoj poklicati 112.


 
Prejšnja novica Nov razpis za direktorja slovenjgraške bolnišnice bo v jeseni
Naslednja novica Zakaj je dojenje tako pomembno?
  • Nazaj na vrh