Svetovni dan možganske kapi: Moč gibanja za preprečevanje in okrevanje
Svetovni dan možganske kapi letos izpostavlja pomen telesne aktivnosti pri preprečevanju in okrevanju po možganski kapi. Geslo letošnje kampanje, Bodi dejaven – močnejši od možganske kapi, spodbuja redno gibanje, ki zmanjšuje tveganje za možgansko kap in pozitivno vpliva na okrevanje po njej.
Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije je možganska kap eden glavnih vzrokov umrljivosti in invalidnosti. V Sloveniji vsako leto doživi možgansko kap več kot 4.000 ljudi. Smrtnost zaradi kapi ostaja visoka, zlasti pri starejših, a ta resna bolezen prizadene tudi mlajše. Približno 10 % bolnikov zaradi možganske kapi umre, polovica pa se sooča z dolgoročnimi nevrološkimi posledicami, ki vplivajo na kakovost življenja.
Kampanja poudarja pomembnost zavedanja simptomov možganske kapi, ki jih je mogoče prepoznati z besedo GROM (govor, roka, obraz, minuta). Hiter odziv ob prvih znakih lahko reši življenje ali zmanjša posledice kapi.
Statistika kaže, da so bolezni ožilja, vključno z možgansko kapjo, najpogostejši vzrok smrti v Sloveniji, kar predstavlja tretjino vseh smrti. Pričakovana življenjska doba se je sicer po pandemiji dvignila na 81,3 leta, a kapi in druge bolezni srca in ožilja še vedno pomembno vplivajo na zdravje prebivalstva, zlasti starejših, pri katerih je dejavnik tveganja višji zaradi staranja prebivalstva.
Prepoznanje pomena telesne dejavnosti in zgodnjega ukrepanja ter izboljšanje dostopnosti do zdravstvene oskrbe so ključni ukrepi za zmanjšanje breme te bolezni v Sloveniji in po svetu.