Svetovni dan hrane - Koroška več kot samooskrbna le z mlekom
Danes je svetovni dan hrane. tokrat slogan Pravica do hrane za boljše življenje in prihodnost osvetljuje dejstvo, da se 733 milijonov ljudi na našem planetu sooča z lakoto. Na Svetovni dan hrane po podatkih Organizacije ZN za hrano in kmetijstvo z več sto aktivnostmi spominjajo v 150 državah. Kmetje po svetu pridelajo toliko hrane, da bi lahko nahranili več ljudi, kot jih je na svetu.
Poudarili so, da bi vsak moral imeti pravico do ustrezne hrane, saj je za zrakom in vodo tretja najosnovnejša človekova potreba.
Ob tem smo kmetijsko svetovalko Kmetijsko gozdarskega zavoda Celje Bernardo Javornik vprašali, koliko je Koroška samooskrbna na področju hrane:
/Portals/0/BERNARDA_1.mp3?ver=5zhS2D_kxMhREDS-5WKk-g%3d%3d
Samooskrba z zelenjavo v Sloveniji ostaja velik izziv.
Samooskrbnost se je v primerjavi z desetletnim povprečjem (2013-2022) zvišala le pri žitih (za sedem odstotnih točk), znižala pa pri sadju (za 18 odstotnih točk), krompirju (za devet odstotnih točk) in zelenjavi (za osem odstotnih točk).
Pri živalskih kmetijskih proizvodih je bila stopnja samooskrbe najvišja pri jajcih (95-odstotna). V primerjavi z desetletnim povprečjem se je znižala pri medu (za 44 odstotnih točk), zvišala pa pri mesu (za dve odstotni točki) in jajcih (za eno odstotno točko).
Lani je bila v Sloveniji stopnja samooskrbe z rastlinskimi kmetijskimi proizvodi najvišja pri žitih (80 odstotkov), najnižja pa pri sadju (16 odstotkov).