Lokalne novice

19 življenj smo na Koroškem doslej rešili z avtomatskimi defibrilatorji

19 življenj smo na Koroškem doslej rešili z avtomatskimi defibrilatorji

Irena Fasvald

 

Ob svetovnem dnevu oživljanja je Rdeči križ Slovenije opozoril na ključno vlogo izobraževanja s področja prve pomoči, dostop do teh znanj pa znatno izboljša možnosti preživetja ob srčnih zastojih in drugih življenjsko nevarnih situacijah. Na Koroškem smo pri tem zelo uspešni.

 

Oživljanje je izjemnega pomena, znanje o temeljnih postopkih oživljanja z uporabo avtomatskega defibrilatorja pa nujno. Pri tem je na Koroškem veliko postoril Koronarni klub Mežiške doline s strokovnimi sodelavci, tako na področju izobraževanja kot na področju širjenja in nameščanja avtomatskih defibrilatorjev v javno dostopno mrežo na Koroškem, kjer so tudi oddaljenejši kraji.

Kot pravi Peter Kordež, reševalec in podpredsednik Koronarnega kluba Mežiške doline, imamo na Koroškem v javno dostopni mreži 240 defibrilatorjev in nekaj drugih, od leta 2008 so opravili preko 700 tečajev oživljanja, s preko 30 tisoč udeleženci. Z uporabo avtomatskih defibrilatorjev so doslej rešili 19 ljudi na Koroškem.

Peter Kordež:

/Portals/0/posnetki/Novinarji posnetki/IRENA FASVALD - KORDEZ 1.mp3?ver=eok0CxfT8OpUkGraU_jujw%3d%3d                                                                                                                                                                                                                                                                                       

Pohvalili so tudi koroške občine, ki so v teh letih spoznale potrebo mreže javno dostopnih aparatov, saj finančno skrbijo za njihovo delovanje na svojih območjih.

/Portals/0/posnetki/IRENA FASVALD - KORDEZ 2.mp3?ver=uaVj6xJERzN4hcsZyqDniw%3d%3d

Ravno danes, na svetovni dan oživljanja, se poslavljajo od ustanovitelja in dolgoletnega predsednika Koronarnega kluba Mežiške doline, Ivana Žagarja, ki je zaslužen za mrežo javno dostopnih avtomatskih defibrilatorjev, saj je tudi njemu rešil življenje. Kot je dejal Peter Kordež, je to njegova dediščina, za katero se je treba truditi še naprej. 

 

Prejšnja novica Neisha: "Glasba je osebna izkaznica vsakega glasbenika."
Naslednja novica Svetovni dan hrane - Koroška več kot samooskrbna le z mlekom
  • Nazaj na vrh