Smučišča optimistično v novo sezono, vozovnice bodo dražje
Slovenska smučišča kljub izzivom pričakujejo uspešno sezono, ki bo obiskovalcem ponudila kakovostno izkušnjo in dodatne programe. Po obsežnih lanskih vlaganjih v infrastrukturo, ki so se sicer kljub slabši sezoni obrestovala, je predsednik Združenja slovenskih žičničarjev Boštjan Paradiž ocenil, da se slovenski upravljavci smučišč podajajo v novo sezono z optimizmom.
Povečanje stroškov, predvsem delovne sile in energentov, je žičničarje pripeljalo do odločitve, da bodo vozovnice rahlo podražili – povprečno do pet odstotkov. Glavna skrb ostaja negotovost glede cene elektrike, saj imajo stroški energije velik vpliv na poslovanje smučišč, je poudaril Paradiž.
Po lanski sezoni, ki je bila predvsem investicijsko intenzivna, so se letos upravljavci osredotočili na pripravo programov in organizacijo zimske ponudbe. Izvedli so dodatna vzdrževalna dela in skrbno načrtovali aktivnosti, ki bodo popestrile obiskovalčevo izkušnjo.
Osnovna pravila varnosti na smučiščih: Za varno in prijetno smučarsko sezono
Smučanje je priljubljen zimski šport, ki ga vsako leto obiščejo številni navdušenci, vendar pa s seboj prinaša tudi določena tveganja, ki jih lahko zmanjšamo z upoštevanjem osnovnih pravil. Pravilno vedenje na smučišču je ključno za varnost vseh smučarjev in deskarjev. Tukaj so najpomembnejša pravila, ki naj jih vsak udeleženec na smučišču upošteva:
1. Smučanje s prilagojeno hitrostjo
Smučarji morajo vedno prilagoditi hitrost in način smučanja svojim sposobnostim, vremenskim razmeram ter gostoti prometa na smučišču. Pomembno je, da smučamo v okviru svojih zmožnosti, še posebej na strmejših progah, kjer so lahko posledice padcev težje.
2. Ohranjanje varnostne razdalje
Pri smučanju je treba upoštevati varnostno razdaljo do drugih smučarjev. Tisti, ki prihaja od zgoraj, ima boljši pregled nad dogajanjem in mora zagotoviti, da ne ogroža smučarja pred seboj.
3. Prehitevanje
Prehitevanje na smučišču je dovoljeno, vendar je treba pri tem paziti na zadostno razdaljo, da ne pride do nenadnega trka ali nepričakovanih ovir. Prehitevamo lahko tako po levi kot po desni strani, a le, če je dovolj prostora.
4. Vstop na progo in ustavljanje
Smučar mora pred vsakim vstopom na progo ali po ustavljanju na strmini preveriti, ali je smučišče prosto in da z vključitvijo na progo ne bo oviral drugih smučarjev. Na strmih delih se ustavimo le ob robu, kjer nikogar ne oviramo. Ustavimo se samo tam, kjer nas smučarji lahko vidijo, izogibamo se ustavljanju na slepih točkah.
5. Sankcije za nepazljivo vedenje
Mnogi smučarski centri imajo nadzornike, ki opozarjajo na nepravilno vedenje, pri hujših prekrških pa lahko posamezniku tudi odvzamejo smučarsko vozovnico. S tem se trudijo vzdrževati red in zagotoviti varnost za vse obiskovalce.
6. Upoštevanje opozorilnih znakov in zaprtih prog
Znaki na smučiščih so tam z razlogom. Zelo pomembno je, da upoštevamo oznake in zaprtja določenih prog, saj so te pogosto zaprte zaradi nevarnosti ali neustreznih razmer. Kršenje teh pravil lahko povzroči nevarnost zase in za druge.
7. Uporaba zaščitne opreme
Čelada je zelo priporočljiva in na nekaterih smučiščih obvezna za otroke in mladostnike. Zmanjšuje možnost poškodb glave in hkrati predstavlja odgovoren zgled za mlajše smučarje. Priporočljivo je tudi, da poskrbimo za ustrezno zaščito oči in telesa.
8. Reševanje v primeru nesreče
V primeru nesreče moramo vedno nuditi pomoč poškodovanemu smučarju in obvestiti reševalno službo na smučišču. Vsi smučarji so dolžni pomagati pri nesrečah in poskrbeti, da je mesto nesreče ustrezno označeno, dokler ne prispejo reševalci.
9. Spoštovanje kodeksa FIS
Mednarodna smučarska zveza (FIS) je oblikovala deset pravil varnega smučanja, ki jih smučarji in deskarji po svetu spoštujejo za večjo varnost. Ta pravila zajemajo vse ključne smernice o hitrostnem prilagajanju, varnostni razdalji, prehitevanju, ustavljanju, pomoči ob nesrečah in spoštovanju označb.
10. Smučarska kultura in odgovornost
Biti prijazen in odgovoren smučar pomeni prispevati k varnosti in dobremu vzdušju na smučišču. S spoštovanjem pravil in smučarsko kulturo poskrbimo, da je smučanje prijetno za vse – tako začetnike kot izkušene smučarje.
Z upoštevanjem teh pravil se izognemo nesrečam in poskrbimo, da smučišče ostane prostor zabave, športa in užitka za vse generacije.