Koroške občine protestirajo
Občine je povsem razburil predlog sprememb glede šolskih prevozov. Po novem bi imeli učenci pravico do organiziranega prevoza že pri oddaljenosti dveh kilometrov od šole, namesto dosedanjih štirih kilometrov.
Predstavniki lokalnih skupnosti opozarjajo, da bi takšna sprememba občinam prinesla obsežne dodatne stroške in izničila prizadevanja za trajnostno mobilnost. Skupnost občin Slovenije, ki zastopa 193 občin, je zato zahtevala urgentni sklic delovne skupine za lokalno samoupravo. Tovrstni ukrepi lahko še posebej udarijo občine, ki so razvejane. Med njimi je tudi občina Podvelka. Župan Miran Pušnik.
Skupnost občin Slovenije je bila s predlogom sprememb, ki jih pripravlja Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje, seznanjena na sestanku 11. marca. V sporočilu za javnost so spomnili, da občine že vrsto let vlagajo v izgradnjo pločnikov, varnih šolskih poti, kolesarskih stez in drugih oblik trajnostne mobilnosti. Samo v lanskem letu so za cestno infrastrukturo namenile 458 milijonov evrov, od tega 208 milijonov za nove investicije v varne poti. "Tudi sredstva iz evropske kohezijske politike in nacionalnega proračuna so že vrsto let usmerjena v izgradnjo kolesarskih poti in infrastrukture, ki omogoča trajnostno gibanje prebivalstva, predvsem mladih. Ministrstvo pa kljub temu predlaga sistem, ki bi zahteval skoraj individualni prevoz vsakega otroka. Nesmisel, ki ga je težko razumeti," so zapisali v Skupnosti občin Slovenije.