Lokalne novice

Evropejci pozivajo k bojkotu ameriških izdelkov zaradi carinske vojne

Evropejci pozivajo k bojkotu ameriških izdelkov zaradi carinske vojne

Urban Klančnik

V zadnjem času se v Evropi krepi gibanje potrošnikov, ki se zaradi nestrinjanja z ameriškimi trgovinskimi politikami odločajo za bojkot ameriških izdelkov. Povod za ta trend so nove carine, ki jih je uvedla administracija nekdanjega predsednika Donalda Trumpa, kar je sprožilo povračilne ukrepe s strani Evropske unije in drugih držav. Tovrstne skupine tudi poudarjajo, da tovrstna dejanja niso uperjena proti ameriškim državljanom, ampak proti politiki Donalda Trumpa.

Carinska vojna med ZDA in Evropo

Trump je med drugim napovedal 200-odstotne carine na uvoz alkohola iz Francije in drugih držav EU, obenem pa so bile uvedene 25-odstotne carine na jeklo in aluminij. Kot odziv so Kanada in Evropska unija uvedle povračilne carine na ameriške izdelke, kar je dodatno zaostrilo trgovinske odnose.

Evropski potrošniki v odziv bojkotirajo ameriške izdelke

Na družbenih omrežjih, kot so TikTok, Instagram in Reddit, uporabniki delijo sezname ameriških znamk ter predlagajo alternativne izdelke evropskega izvora. V podporo bojkotu je nastalo več Facebook skupin, kot je švedska "Bojkotirajmo izdelke iz ZDA", ki ima že skoraj 80.000 članov. Namen teh skupin je izražanje nestrinjanja s trgovinskimi politikami ZDA in pritisk na ameriško administracijo.

Po podatkih raziskovalne skupine Civey bi se kar 64 % Nemcev izognilo nakupu ameriških izdelkov, če bi imeli na voljo alternative. Več kot polovica vprašanih je dejala, da Trumpove trgovinske politike že vplivajo na njihove nakupovalne odločitve.

Evropska podjetja podpirajo bojkot

Nekatera evropska podjetja so se odzvala na bojkot in uvedla ukrepe za lažjo prepoznavnost lokalnih izdelkov. Danski trgovec Salling Group je začel evropske izdelke označevati s črno zvezdico, da bi potrošnikom omogočil enostavnejšo izbiro.

Norveška naftna družba Haltbakk Bunkers je šla še korak dlje in ustavila pošiljke goriva ameriškim ladjam in vojaškim silam na Norveškem. Lani so ameriški vojski dostavili tri milijone litrov goriva, zdaj pa so napovedali, da dokler bo na oblasti Donald Trump, ne bodo dostavili "niti litra več".

Kaj sledi?

Bojkot ameriških izdelkov v Evropi bi lahko dolgoročno vplival na trgovinske odnose med ZDA in EU. Evropska potrošniška organizacija sicer ni zavzela jasnega stališča do bojkotov, saj se osredotoča na vpliv carin na potrošnike, a sodeluje z ameriškimi potrošniškimi skupinami pri iskanju skupnih rešitev.

Za zdaj ostaja odprto vprašanje, ali bo bojkot dosegel politične spremembe ali pa bo le kratkotrajen odziv na aktualne razmere v trgovinski politiki.

Prejšnja novica Vodja skakalnega kluba Fužinar o norveškem skakalnem škandalu
Naslednja novica VIDEO: Zgodovinski skok Nike Prevc: 236 metrov v Vikersundu!
  • Nazaj na vrh