V podjetjih vse več tveganj za razvoj duševnih bolezni
-
oktobra, na svetovni dan duševnega zdravja tokrat govorimo o duševnem zdravju na delovnem mestu. Delodajalci vse več pozornosti namenjajo ustvarjanju delovnega okolja, v katerem so delavci vse bolj produktivni, ampak ti vplivi ne bi smeli biti na prvem mestu.
Tudi v Sloveniji je po podatkih Eurostata skoraj 36% zaposlenih v Sloveniji, starih od 15 do 64 let, izpostavljenim dejavnikom tveganja za razvoj duševnih težav, vključno z depresijo. V psihiatrične ambulante prihaja vedno več bolnikov v psihični stiski z anksiozno-depresivno simptomatiko zaradi povečanih delovnih obremenitev in nesoglasij na delovnih mestih. Tako je tudi v Zdravstvenem domu Slovenj Gradec, pravi Linda Orešnik, specialistka psihiatrije v tamkajšnji ambulanti :
/Portals/0/posnetki/Novinarji posnetki/IRENA FASVALD - LINDA ORESNIK O DUS ZDRAVJU.mp3?ver=iPy4yakcSqS34E005Bd7pA%3d%3d
Ker so nekateri zaposlitveni vzorci škodljivi za zaposlene, je potrebno zagotoviti, da bodo delovna mesta zdrava okolja, kjer bodo zaposleni duševno zdravi, le tako bodo zaposleni tudi produktivni. Ljudje se zaradi vse manj socialnih pravic počutijo vse bolj negotovi, digitalizacija pa prinaša tudi zmanjševanje meje med delom in zasebnim časom, kar vodi v izgorelost. Pri tem specialistka psihiatrije Linda Orešnik svetuje vsem zaposlenim, kadar imajo znake duševne izgorelosti, naj obiščejo osebnega zdravnika, ta pa jih bo napotil v psihiatrično ambulanto.
Linda Orešnik tudi svetuje in daje več. Na spletni strani Zdravstvenega doma Slovenj Gradec in na njihovih družbenih omrežjih pripravlja podkaste z naslovom Mozaik. Ob svetovnem dnevu duševnega zdravja lahko na omenjeni spletni strani najdete članek o izgorelosti, trendu, ki močno narašča tudi pri nas.