Novela zakona: Zdravniki v javnih zavodih le še v javni zdravstveni mreži
Strateški svet za zdravstvo je danes obravnaval osnutek novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki predvideva ključno spremembo: zdravniki, zaposleni v javnih zavodih, bodo lahko delali le še znotraj javne zdravstvene mreže. To pomeni, da bo zdravnik lahko opravljal delo v različnih javnih bolnišnicah ali pri koncesionarjih, vendar pod pogojem sklenitve pogodbe za dopolnilno delo ali podjemne pogodbe. Delo zunaj javne mreže pa bo po novem zakonu prepovedano.
Podrobnosti in pričakovanja
Po poročanju številnih medijev je cilj novele motivirati zdravstvene delavce za opravljanje več dela v javnih zavodih in urediti delovanje pri koncesionarjih. Ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel je poudarila, da spremembe stremijo k večji učinkovitosti javnega zdravstva. Premier Robert Golob je na začetku seje izpostavil potrebo po reformah, ki bodo izboljšale dostopnost in kakovost zdravstvenih storitev.
Predsednica zdravniške zbornice Bojana Beović opozarja, da je treba zakon oblikovati tako, da bo omogočil optimalne pogoje dela za vse zdravstvene delavce. Ob tem opozarja na nujnost merjenja učinkovitosti dela zdravnikov, saj so zdravstvene storitve zelo raznolike.
Reakcije in širši vpliv
Osnutek zakona je dvignil številne razprave. Medtem ko del strokovne javnosti podpira ureditev, ki bi preprečila odtekanje kadra iz javnega zdravstva, se pojavljajo vprašanja o možnosti preobremenitve zdravnikov in zmanjšanju njihove fleksibilnosti.
Podatki kažejo, da se v Sloveniji soočamo z izzivi v javnem zdravstvu, kjer je povprečna čakalna doba na nekatere zdravstvene storitve med najdaljšimi v EU. Po ocenah iz leta 2023 skoraj 20 % slovenskih državljanov išče alternativne poti v zasebnem zdravstvu ali tujini zaradi nedostopnosti storitev.
Kaj sledi?
Podrobnosti osnutka bodo jasnejše po današnji tiskovni konferenci ob 17.30, kjer bodo ključni odločevalci predstavili svoja stališča. Reformo zakona o zdravstveni dejavnosti bo spremljal tudi širši javni diskurz, saj je to eden ključnih korakov za zagotavljanje boljše organizacije zdravstvenega sistema v Sloveniji.