Bolezni srca in ožilja ostajajo najpogostejši vzrok smrti po svetu
Bolezni srca in ožilja so še vedno najpogostejši povzročitelj smrti na svetu, so poudarili strokovnjaki na novinarski konferenci ob svetovnem dnevu srca.
Ob tej priložnosti so izpostavili pomen preventive in zgodnjega prepoznavanja bolezni, saj je z ustreznim ravnanjem mogoče preprečiti številne srčno-žilne zaplete.
Matija Cevc, predsednik Društva za zdravje srca in ožilja Slovenije, je izpostavil, da se je mogoče izogniti mnogim srčno-žilnim boleznim z zdravim načinom življenja. Ključni dejavniki za preprečevanje bolezni so uravnotežena prehrana, redna telesna dejavnost, obvladovanje stresa in skrb za duševno zdravje.
Med pogostimi srčno-žilnimi boleznimi je srčno popuščanje, ki prizadene približno štiri odstotke prebivalstva, je opozorila kardiologinja Tjaša Vižintin Cuderman iz Zdravstvenega doma Domžale. Gre za bolezen, ki močno poslabša kakovost življenja bolnikov, zato je zgodnja diagnoza ključnega pomena.
Najpogostejši simptomi srčnega popuščanja so otekanje, zadihanost pri naporu ali v ležečem položaju, utrujenost in zmanjšana telesna zmogljivost. Če te simptome prepoznamo zgodaj, lahko zdravljenje pripomore k boljši kakovosti življenja bolnikov in prepreči napredovanje bolezni.
Strokovnjaki ob svetovnem dnevu srca znova pozivajo k ozaveščanju o pomenu preventive in rednih zdravstvenih pregledov, saj lahko zgodnje ukrepanje bistveno pripomore k preprečevanju najhujših posledic srčno-žilnih bolezni.