Javni zdravstveni delavci bodo pod določenimi pogoji lahko še naprej delali pri zasebnikih
Novela zakona o zdravstveni dejavnosti, ki je trenutno v obravnavi, uvaja pomembne spremembe glede dela javnih zdravstvenih delavcev pri zasebnikih. Po zadnjih predlogih bodo ti delavci lahko delali pri tako imenovanih "čistih zasebnikih" le pod strogimi pogoji. Med drugim bodo morali ohraniti zaposlitev v javnem zdravstvenem zavodu za najmanj 40 % polnega delovnega časa. Delo pri zasebnikih bo omejeno na 60 % delovnega časa, kar bodo urejali s posebnimi pogodbami. Prav tako ne bodo smeli zavračati dodatnih obveznosti v matični ustanovi, kot so dežurstva in nadure.
Ta sprememba je zasnovana z namenom zaščite javnega zdravstvenega sistema in njegove dostopnosti za vse prebivalce. Kot je pojasnila generalna direktorica direktorata za zdravstveno varstvo, Jasna Humar, novela uvaja tudi orodja za pravičnejšo razporeditev delovne obremenitve ter regulacijo dela koncesionarjev, ki bodo morali imeti stalno zaposlene zdravstvene delavce za izvedbo svojih programov.
Kritike in skrbi
Predlog je naletel na mešane odzive. Medtem ko zakonodajalci poudarjajo, da želijo s tem ohraniti kakovosten javni zdravstveni sistem, številni strokovnjaki opozarjajo na morebitne negativne posledice. Kritiki trdijo, da bo zakon lahko še dodatno obremenil že tako preobremenjene javne zavode, podaljšal čakalne vrste in povečal izzive za zdravstvene delavce. Po mnenju nekaterih zdravnikov, kot je dr. Uroš Ahčan, so omejitve pri delu zdravnikov etično sporne, saj lahko posredno vplivajo na dostopnost zdravstvenih storitev. Na drugi strani je tudi trg zasebnih storitev v Sloveniji omejen in ne more zadostiti povpraševanju v celoti.
Javni razpravi naproti
Vlada je napovedala, da bo novela pred sprejetjem podvržena obsežni javni razpravi, kjer bodo vsi deležniki imeli možnost izraziti svoje mnenje in predlagati spremembe. Cilj ostaja izboljšati organizacijo zdravstvenega sistema in zmanjšati obremenitve tako pacientov kot zdravstvenih delavcev, hkrati pa zagotoviti enake pogoje delovanja za vse izvajalce v zdravstvenem sistemu. (Foto: Pixabay)